Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Pierwsze dni marca - walki w wielu miejscach

Opublikowano w dniu: 2013-03-03       Aktualizowano w dniu: 2013-02-25 Autor: Marek

Wał Pomorski
W nocy z 1 na 2 marca oddziały 1 armii pancernej zajęły Ińsko. W dzień uległo Węgorzyno. Był to ważny punkt na mapie okolicy, gdyż właśnie tutaj spotykały się drogi łączące Białogard przez Świdwin, Łobez i Chociwel ze Stargardem Szczecińskim. Następnie wojska radzieckie dotarły pod Świdwin. Zajęły Radowo Wielkie i Dobrą.

3 marca rozpoczęły się walki o Świdwin. To także była strategiczna miejscowość, zapewniająca połączenia drogowe z okolicznymi miastami, m.in. z Kołobrzegiem. Walki były dosyć zacięte, ale stosunkowo krótkie. Grupa czołgów, która wpadła do miasta bez większych problemów zniszczyła niemieckie punkty oporu, przejmując kontrolę.

W tym dniu pierwsze czołgi dotarły też pod Kołobrzeg. Jednak próba zdobycia miasta przekształconego w twierdzę „z marszu” zupełnie się nie powiodła.

W tym samym czasie czołgi 1 gwardyjskiej armii pancernej dotarły do Karlina i Białogardu. Karlino zostało zdobyte 4 marca.

Również 4 marca radzieckie czołgi dotarły pod Nowogard. To miasto posiadało połączenie ze Szczecinem, dlatego jego obrona była priorytetowa. Dodatkowo, zajęcie go przez wojska radzieckie, odcięłoby Niemcom pod Chociwlem i Stargardem Szczecińskim kolejną drogę ucieczki – na północ i przyparciem ich do jeziora Dąbie.

Walki o Nowogard trwały zaledwie jedną noc. Czołgi śmiało parły naprzód zaskakując niemieckie dowództwo. Hitlerowcy zwyczajnie nie zdążyli przygotować obrony z prawdziwego zdarzenia. Śmiały szturm nacierających wojsk rozbił wszystkie punkty oporu, nie ponosząc żadnych strat. Nowogard był wolny rankiem, 5 marca.

Białogard bronił się nieco dłużej niż inne miejscowości, ale to za sprawą umocnień, które Niemcy przygotowali w obrębie miejskich zabudowań. Miasta bronił niewielki garnizon hitlerowców. Główne siły nie zdążyły tutaj dotrzeć, bo zatrzymały je polsko-radzieckie wojska na południe od Świdwina. Główny bój o Białogard rozpoczął się 5 marca. Był to jednodniowy szturm, który przywrócił miasto Polsce. Czołgi radzieckie godzina po godzinie wykańczały niemiecką obronę, zdobywając kolejne ulice, budynki i niszcząc punkty oporu. Całkowite rozbicie niemieckich wojsk nastąpiło następnego dnia, 6 marca. I to jest oficjalna data zdobycia Białogardu.

Inne grupy wojsk dotarły już do wybrzeży Bałtyku, wyzwalając m.in. Trzebiatów (5.03). Był to olbrzymi sukces, który pozwolił na całkowite odcięcie Niemcom drogi ucieczki na zachód. Dodatkowo niemieckie armie straciły swą wartość bojową, bo były poprzecinane polsko-radzieckimi oddziałami.

Zacięte walki w okolicach zdobytych miejscowości trwały jeszcze do 6 marca.


Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Zobacz także:

2 marca - wolność tryumfuje
Czaplinek, Polanów, Sianów, Bobolice, Pyrzyce, Żabin, Żabinek, Wierzchowo - tutaj toczyły się walki 2 marca.
Zdobywając Twierdzę: Kołobrzeg cz.1
Kołobrzegu miało bronić nawet do 12 000 żołnierzy niemieckich. W skład ich uzbrojenia wchodziły haubice, działa przeciwlotnicze, wyrzutnie rakiet, działa pancerne, moździerze, blisko 20 czołgów i tuzin transporterów opancerzonych. Oprócz tego, w mieście znajdował się pociąg pancerny, wyposażony w artylerię i karabiny maszynowe.
Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
REKLAMA
Pojezierze Myśliborskie - Cudna Kraina

Podziemne miasto

Rewal tanie pokoje

POLECAMY W POLSCE
Synagoga w Kazimierzu Dolnym.   Kazimierz Dolny
Pokoje gościnne Beitenu  w dawnej synagodze usytuowanej w samym sercu Kazimierza Dolnego,  pomiędzy Małym i Dużym Rynkiem. ----->

Zamek Gniew   Zamek Gniew
Potężna gotycka twierdza, siedziba królów, hetmanów i starostów, słynący z  turniejów, zaciętych bitew i spektakli zaprasza.  ----->

Karpacz. Hotel Artus.   Karpacz. Hotel Artus
Położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Karkonoskiego Parku Narodowego wyróżnia nas wśród innych hoteli. Cisza, spokój i bliskość gór.  ----->

Łagów. Bukowy Dworek   Łagów. Bukowy Dworek
Położony na obrzeżach Łagowskiego Parku Krajobrazowego oferuje kryty basen, centrum fitness, saunę, korty tenisowe oraz wannę z hydromasażem.   ----->
 
POLECAMY
Moja Polska. Miejsca warte zobaczenia! KREDYCIAK : Forum kredytowe zawierające opisy ofert  z sektora finansowego
średnia ilość wyświetleń dziennie: 181 372
  Newsletter zp.pl
Popularne atrakcje
Facebook

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90