
W nocy z 1 na 2 marca oddziały 1 armii pancernej zajęły Ińsko. W dzień uległo Węgorzyno. Był to ważny punkt na mapie okolicy, gdyż właśnie tutaj spotykały się drogi łączące Białogard przez Świdwin, Łobez i Chociwel ze Stargardem Szczecińskim. Następnie wojska radzieckie dotarły pod Świdwin. Zajęły Radowo Wielkie i Dobrą.
3 marca rozpoczęły się walki o Świdwin. To także była strategiczna miejscowość, zapewniająca połączenia drogowe z okolicznymi miastami, m.in. z Kołobrzegiem. Walki były dosyć zacięte, ale stosunkowo krótkie. Grupa czołgów, która wpadła do miasta bez większych problemów zniszczyła niemieckie punkty oporu, przejmując kontrolę.
W tym dniu pierwsze czołgi dotarły też pod Kołobrzeg. Jednak próba zdobycia miasta przekształconego w twierdzę „z marszu” zupełnie się nie powiodła.
W tym samym czasie czołgi 1 gwardyjskiej armii pancernej dotarły do Karlina i Białogardu. Karlino zostało zdobyte 4 marca.
Również 4 marca radzieckie czołgi dotarły pod Nowogard. To miasto posiadało połączenie ze Szczecinem, dlatego jego obrona była priorytetowa. Dodatkowo, zajęcie go przez wojska radzieckie, odcięłoby Niemcom pod Chociwlem i Stargardem Szczecińskim kolejną drogę ucieczki – na północ i przyparciem ich do jeziora Dąbie.
Walki o Nowogard trwały zaledwie jedną noc. Czołgi śmiało parły naprzód zaskakując niemieckie dowództwo. Hitlerowcy zwyczajnie nie zdążyli przygotować obrony z prawdziwego zdarzenia. Śmiały szturm nacierających wojsk rozbił wszystkie punkty oporu, nie ponosząc żadnych strat. Nowogard był wolny rankiem, 5 marca.
Białogard bronił się nieco dłużej niż inne miejscowości, ale to za sprawą umocnień, które Niemcy przygotowali w obrębie miejskich zabudowań. Miasta bronił niewielki garnizon hitlerowców. Główne siły nie zdążyły tutaj dotrzeć, bo zatrzymały je polsko-radzieckie wojska na południe od Świdwina. Główny bój o Białogard rozpoczął się 5 marca. Był to jednodniowy szturm, który przywrócił miasto Polsce. Czołgi radzieckie godzina po godzinie wykańczały niemiecką obronę, zdobywając kolejne ulice, budynki i niszcząc punkty oporu. Całkowite rozbicie niemieckich wojsk nastąpiło następnego dnia, 6 marca. I to jest oficjalna data zdobycia Białogardu.
Inne grupy wojsk dotarły już do wybrzeży Bałtyku, wyzwalając m.in. Trzebiatów (5.03). Był to olbrzymi sukces, który pozwolił na całkowite odcięcie Niemcom drogi ucieczki na zachód. Dodatkowo niemieckie armie straciły swą wartość bojową, bo były poprzecinane polsko-radzieckimi oddziałami.
Zacięte walki w okolicach zdobytych miejscowości trwały jeszcze do 6 marca.