Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Poczernin - nad brzegiem Iny

Opublikowano w dniu: 2011-03-26       Aktualizowano w dniu: 2012-07-05 Autor: Kamil

Pokaż zachodniopomorskie na większej mapie

To kolejna miejscowość, która wpisuje się w malowniczy krajobraz meandrującej rzeki Iny. Położona na jej prawym brzegu ulicówka, wymieniana była jako Putczerlyn w roku 1220, a następnie jeszcze w 1345 jako Putczernyn. Wprawdzie początki osadnictwa na tych terenach datuje się na połowę XIII wieku, jednak już we wczesnym średniowieczu, nad brzegiem Iny, istniało grodzisko obronne wraz z osadą. Potwierdzają to badania archeologiczne, które prowadzono na owych terenach. Prace wykopaliskowe odkryły, między innymi, bardzo ciekawą monetę cezara Antoniusa Piusa, bitą w latach 138 – 161 naszej ery. Czyżby wpływy Cesarstwa Rzymskiego sięgały na północ aż po Bałtyk? Wydaje się to niemożliwe. Być może dotarł tu ruch kupiecki z basenu morza śródziemnego. Nie wykluczone również, że pewien mieszkaniec Cesarstwa osiadł na terenach dzisiejszego zachodniopomorskiego w poszukiwaniu lepszych warunków bytowych.

Wieś na przestrzeni XIV – XIX wieku, podobnie jak dziś, przynależała do miasta Stargard. W późniejszych latach właściciele miejscowości się zmieniali. W 1752 roku w pobliskim lesie założono kolonię, w której osadzono 32 rodziny. Głównym zajęciem kolonii było tkactwo na potrzeby miasta Stargard.

Poczernin. Kościół z XV wieku.

W dzisiejszym Poczerninie, oprócz niewątpliwie urokliwych krajobrazów, można zobaczyć ciekawie położony, zabytkowy kościół. Wzniesiono go na pagórku w centrum wsi, skąd jest doskonale widoczny. Fundamenty mają ciekawy obrys. Składają się z prostokątnej nawy, którą od wschodu zamknięto pięciobocznym zwieńczeniem prezbiterium. Na fundamentach postawiono mury z nieobrobionego kamienia polnego, a całość pokryto dwuspadowym, ceramicznym dachem. Wyjątkiem jest zwieńczenie prezbiterium, gdzie zastosowano dach pięciospadowy.

Poczernin. Wnętrze kościoła.Świątynia pochodzi prawdopodobnie z XV wieku i posiada charakterystyczne dla gotyckich budowli, wysoko wymurowane okna. Ich ościeża wykonano z kształtki ceramicznej i zamknięto ostrołukowo. Podobne założenie zastosowano w przypadku dwuuskokowego portalu północnego, jak również trójuskokowego portalu zachodniego oraz, najbardziej okazałego, portalu południowego. Każdy z nich zdobiony jest ceramicznymi wałkami.

Początkowo świątynia pozbawiona była zachodniej wieży. Dobudowano ją prawdopodobnie w późniejszych latach. Wskazuje na to chociażby mieszany styl ceglano – kamienny. Z cegły wykonano naroża kwadratowej wieży, ościeża blend oraz gzymsy, a pozostałe przestrzenie wypełniono kamieniem o podobnej fakturze do tej, którą zastosowano w przypadku murów nawy. Wieża od strony północnej, zachodniej i południowej zdobiona jest wyraźnym układem trzech, zamkniętych ostrołukowo blend. W każdej ze środkowych blend wymurowano okna szczelinowe. Od góry dwa niższe i jedno, wyższe u dołu. Pomiędzy nimi znajduje się rozpołowiony okulus, a całość nabiera gotyckiego charakteru. Drewniany, dwukondygnacyjny hełm nadbudowano w 1850 roku. Dolna, szersza część ma przekrój kwadratowy, górna natomiast, przekrój ośmioboczny i jest zwieńczona  ostrosłupową iglicą.

Wnętrze kościoła skrywa chórową balustradę z 1600 roku, gotyckie tabernakulum ścienne oraz późnogotycki, polichromowany krucyfiks z początków XVI wieku. Ma on formę litery „T” i wymiary  210 x 175 cm, a na końcach jego ramion znajdują się medaliony ewangelistów. Plac kościelny pełnił niegdyś funkcję cmentarza. Otacza go do dziś kamienny mur wsparty przyporami. Znajdują się w nim ceglane bramki, a do jednej z nich prowadzą schody - główne wejście na kościelną parcelę.

Poczernin. Kościół z XV wieku.

Miejscowość położona jest na skraju Puszczy Goleniowskiej, a „kręta” Ina jest rajem dla amatorów wędkowania, spływów kajakowych i fotografów, którzy mogą tu uchwycić chronione okazy fauny i flory. Wystarczy tylko odrobina dobrej pogody by naprawdę wypocząć w tej urokliwej okolicy.


Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Zobacz także:

Brzegiem meandrującej Iny
Rzeka Ina ma długość 126 kilometrów i stanowi prawy dopływ Odry. Meandry Iny są idealnym miejscem do aktywnego spędzania czasu. Można wybrać się w dół rzeki kajakiem lub pozostać na brzegu i zająć się wędkowaniem.
Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
  1. Gość
    Gość  Napisz komentarz
    2015-11-27 23:30 · Odpowiedz · Raportuj
Popularne atrakcje

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90