Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Pojezierze Myśliborskie. Renice

Opublikowano w dniu: 2013-04-24       Aktualizowano w dniu: 2013-04-24 Autor: Marek

Pokaż Pomorze Zachodnie na większej mapie

Renice to niewielka, ale za to bardzo stara miejscowość położona 5 kilometrów na wschód od Myśliborza. To świetna baza wypadowa dla aktywnych turystów, pragnących zdobyć okoliczne jeziora.

Pierwsze jezioro – Renickie – znajduje się na skraju miejscowości. Na jego wschodnim brzegu znaleźć można drobne ślady po dawnym grodzisku. Zaledwie 2 kilometry na północ znajduje się Jezioro Łubie. A stąd już przysłowiowy żabi skok do pozostałych akwenów Pojezierza Myśliborskiego. Teren bardzo sprzyja turystyczno-wędkarskim wypadom.

W historii Renice zostawiły po sobie ślad już w 1238 roku – z tego okresu pochodzi pisany dokument, który wspomina o ich istnieniu. Początkowo miejscowość nazywała się Rentze, później nazwa ulegała nieznacznym przekształceniom – Renitz, Renths i Reynitz. W kulturze słowiańskiej słowo to miało nawiązywać do żwirowiska.

Dzisiaj mieszka tu około 360 osób. Nie zachowało się zbyt wiele informacji na temat historycznych dziejów tej miejscowości. Wiadomo natomiast, że u progu XIX wieku istniał tutaj dwór, kuźnia, wiatrak, leśniczówka i kilkanaście domów. Właścicielem majątku był Karol Wilhelm Phemel – fundator miejscowego kościoła.
Kościół w Renicach
Świątynia została wzniesiona w XVII wieku w centrum wsi, na niewielkim wzniesieniu. Na przestrzeni lat kościół przechodził rozbudowy. Podczas jednej z nich (w XIX wieku) powstała wieża. Jej charakterystycznym elementem jest nieco cebulasty hełm. W środku kryje się dzwon z 1905 roku, wykonany przez ludwisarza z Chojny - Fischera.

Budowla nosi znamiona klasycyzmu. We wszystkich oknach znajdują się witraże, a empora chórowa i ławki pochodzą z połowy XVIII wieku. Kościół został poświęcony w 1946 roku. Tuż obok znajduje się kaplica z mozaikowym wizerunkiem Jezusa. Obecnie budowla pełni funkcję kaplicy przedpogrzebowej.
Renice - Pałac (obecnie Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy)
Z kolei nad jeziorem znajduje się też pałac z wieżą widokową i parkiem. To pokaźna budowla, która powstała w XVIII wieku. Obecnie mieści się tutaj Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy. Przyległy do pałacu park zajmuje powierzchnię około 15 hektarów. Nad brzegiem jeziora znajduje się aleja lipowa, a w południowej części założenia – wieża ciśnień.

Przez Renice przebiega też szlak o nazwie „Droga tysiąca jezior”. To trasa dla zmotoryzowanych, prowadząca z Krajnika Dolnego do Choszczna, przez m.in. Trzcińsko Zdrój, Myślibórz, Renice, Lipiany i Barlinek.

Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Zobacz także:

Czerników - szlachecka posiadłość
Pierwsza wzmianka na temat tej miejscowości pochodzi z 1337 roku. Zachował się tutaj granitowy kościół z XIII wieku i pałac właścicieli majątku.
Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Fotka dnia - Pomorze Zachodnie
Obecna ocena:
Zobacz i zagłosuj!
REKLAMA
Pojezierze Myśliborskie - Cudna Kraina

Podziemne miasto

Rewal tanie pokoje

POLECAMY W POLSCE
Synagoga w Kazimierzu Dolnym.   Kazimierz Dolny
Pokoje gościnne Beitenu  w dawnej synagodze usytuowanej w samym sercu Kazimierza Dolnego,  pomiędzy Małym i Dużym Rynkiem. ----->

Zamek Gniew   Zamek Gniew
Potężna gotycka twierdza, siedziba królów, hetmanów i starostów, słynący z  turniejów, zaciętych bitew i spektakli zaprasza.  ----->

Karpacz. Hotel Artus.   Karpacz. Hotel Artus
Położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Karkonoskiego Parku Narodowego wyróżnia nas wśród innych hoteli. Cisza, spokój i bliskość gór.  ----->

Łagów. Bukowy Dworek   Łagów. Bukowy Dworek
Położony na obrzeżach Łagowskiego Parku Krajobrazowego oferuje kryty basen, centrum fitness, saunę, korty tenisowe oraz wannę z hydromasażem.   ----->
 
POLECAMY
Moja Polska. Miejsca warte zobaczenia! KREDYCIAK : Forum kredytowe zawierające opisy ofert  z sektora finansowego
średnia ilość wyświetleń dziennie: 181 372
  Newsletter zp.pl
Popularne atrakcje
Facebook

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90