
Niemal każdy, kto zostanie zapytany w Szczecinie, gdzie jest pomnik trzech orłów, bez trudu wskaże właściwą drogę. Problem pojawi się wówczas, gdy ten sam przechodzień zostanie zapytany o „Pomnik Czynu Polaków”, a przecież to ten sam monument! Trzeba poznać historię pomnika z Parku Kasprowicza, a wtedy stanie się jasne czemu głównym elementem są właśnie trzy orły.
Dziś najsłynniejszy pomnik Szczecina ma już 33. lata, a odsłonięto go dokładnie 3 września 1979 roku. Zaprojektował go Kazimierz Zemła – jeden z najbardziej znanych artystów-rzeźbiarzy w Polsce. Inicjatywę budowy pomnika zapoczątkował Komitet Wojewódzki Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Monument miał być ufundowany tym wszystkim, którzy odbudowywali powojenny Szczecin – stąd nazwa pomnika.
Trzy orły symbolizują natomiast kolejne pokolenia Polaków:
- Polonię zamieszkującą Szczecin przed drugą wojną światową,
- pierwszych mieszkańców powojennego Szczecina,
- Szczecinian, którzy rozbudowywali miasto.
Cały monument waży 60 ton i mierzy 22,5 metra wysokości, a skrzydła rozpościerają się na szerokość 6,5 metra. Odlewy orłów z brązu wykonano w Zakładach Mechanicznych im. Marcelego Nowotki w Warszawie. Ze stolicy orły były transportowane drogą wodną przez Wisłę do portu w Gdańsku,a stamtąd morzem do Świnoujścia, a następnie przez Zalew Szczeciński i Odrę do Szczecina. Drugą część pomnika – stalową kolumnę – wykonano w Stoczni Szczecińskiej im. Adama Warskiego, skąd bezpośrednio trafiła do Parku Kasprowicza.
Dziś wokół pomnika zawsze pojawiają się turyści. Odwiedzinom sprzyja również umiejscowienie w jednym z najbardziej popularnych parków w Szczecinie. Początkowo przewidywano jednak, że pomnik znajdzie swoje miejsce na Wałach Chrobrego.