W południowej części wyspy, znajduje się pomnik upamiętniający angielskich lotników, którzy zostali zestrzeleni w kwietniu 1945 roku, podczas wykonywania nalotu bombowego na cumujący w porcie krążownik niemiecki. Sami lotnicy pochowani są na poznańskim cmentarzu „Cytadela”.

Katastrofa brytyjskiego bombowca typu Lancaster była wynikiem wieczornego nalotu zorganizowanego przez Brytyjskie RAF, którego celem było zniszczenie przebywającego w porcie świnoujskim niemieckiego krążownika Lutzow. W wyniku przeprowadzonego nalotu, w którym udział wzięło 18 bombowców wspieranych przez myśliwce Mustang, dokonano bombardowania nabrzeża przy Kanale Piastowskim na wyspie Karsibór k. Świnoujścia. Nalot z dnia 16 kwietnia, podczas którego został zestrzelony brytyjski bombowiec z 617 Dywizjonu Bombowego, był trzecią próbą skutecznego zbombardowania nabrzeża przy Kanale Piastowskim. Wówczas przy nabrzeżu kotwiczyło oprócz krążownika Lutzow, pięć niszczycieli i pancernik Schlesien.
Wcześniejsze próby nalotów z dnia 13 i 15 kwietnia 1945 roku nie powiodły się z powodu złych warunków pogodowych. Dopiero dnia 16 kwietnia warunki pogodowe zapewniły wykonanie zadania. W wyniku bombardowania uszkodzono krążownik Lutzow, który w z powodu ciężkich uszkodzeń stracił swoją pływalność i osiadł na mieliźnie. Zginęło 20 marynarzy a kilkunastu zostało ciężko rannych, w tym dowódca okrętu kmdr. Heinrich Knoke. Brytyjczycy stracili jeden bombowiec, który rozbił się w karsiborskim lesie. Zginęła cała siedmioosobowa załoga, choć w raportach niemieckich znajdujemy wzmiankę o znalezionych 6 zabitych lotnikach. Śmierć strzelca pokładowego William Knighta uznano za prawdopodobną, ponieważ nikt nie widział, aby ktoś wyskakiwał z płonącego bombowca na spadochronie. Ciała ppor. Williama Knighta nigdy nie znaleziono. Poległych lotników pochowano następnego dnia. W 1949 Brytyjska Komisja Wojskowa dokonała ekshumacji zwłok, a prochy lotników przewieziona do Poznania, gdzie pochowano ich we wspólnej mogile na cmentarzu garnizonowym w Poznańskiej Cytadeli. Spoczywają tam do dziś.