Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Pomnik pilotów

Opublikowano w dniu: 2010-06-04       Aktualizowano w dniu: 2012-07-05

W południowej części wyspy, znajduje się pomnik upamiętniający angielskich lotników, którzy zostali zestrzeleni w kwietniu 1945 roku, podczas wykonywania nalotu bombowego na cumujący w porcie krążownik niemiecki. Sami lotnicy pochowani są na poznańskim cmentarzu „Cytadela”.

Pomnik pilotów

Katastrofa brytyjskiego bombowca typu Lancaster była wynikiem wieczornego nalotu zorganizowanego przez Brytyjskie RAF, którego celem było zniszczenie przebywającego w porcie świnoujskim niemieckiego krążownika Lutzow. W wyniku przeprowadzonego nalotu, w którym udział wzięło 18 bombowców wspieranych przez myśliwce Mustang, dokonano bombardowania nabrzeża przy Kanale Piastowskim na wyspie Karsibór k. Świnoujścia. Nalot z dnia 16 kwietnia, podczas którego został zestrzelony brytyjski bombowiec z 617 Dywizjonu Bombowego, był trzecią próbą skutecznego zbombardowania nabrzeża przy Kanale Piastowskim. Wówczas przy nabrzeżu kotwiczyło oprócz krążownika Lutzow, pięć niszczycieli i pancernik Schlesien.

Wcześniejsze próby nalotów z dnia 13 i 15 kwietnia 1945 roku nie powiodły się z powodu złych warunków pogodowych. Dopiero dnia 16 kwietnia warunki pogodowe zapewniły wykonanie zadania. W wyniku bombardowania uszkodzono krążownik Lutzow, który w z powodu ciężkich uszkodzeń stracił swoją pływalność i osiadł na mieliźnie. Zginęło 20 marynarzy a kilkunastu zostało ciężko rannych, w tym dowódca okrętu kmdr. Heinrich Knoke. Brytyjczycy stracili jeden bombowiec, który rozbił się w karsiborskim lesie. Zginęła cała siedmioosobowa załoga, choć w raportach niemieckich znajdujemy wzmiankę o znalezionych 6 zabitych lotnikach. Śmierć strzelca pokładowego William Knighta uznano za prawdopodobną, ponieważ nikt nie widział, aby ktoś wyskakiwał z płonącego bombowca na spadochronie. Ciała ppor. Williama Knighta nigdy nie znaleziono. Poległych lotników pochowano następnego dnia. W 1949 Brytyjska Komisja Wojskowa dokonała ekshumacji zwłok, a  prochy lotników przewieziona do Poznania, gdzie pochowano ich we wspólnej mogile na cmentarzu garnizonowym w Poznańskiej Cytadeli. Spoczywają tam do dziś.


Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Zobacz także:

Noce Apokalipsy - bombardowania Szczecina
Naloty bombowe z czasów II wojny światowej w znacznym stopniu zadecydowały o obecnym kształcie Szczecina. Miasto, które tętniło życiem i rosło w siłę, zamarło pod ciężarem tysięcy ton bomb.
Wycieczka po wyspie Karsibór

Karsibór nie od zawsze był wyspą. To pomysłowość pruskich inżynierów sprawiła, że dziś pozostaje trzecią największą wyspą w Polsce.

Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Popularne atrakcje

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90