Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Pomorze Zachodnie. Tropem zabytków

Opublikowano w dniu: 2013-09-02       Aktualizowano w dniu: 2013-09-02 Autor: Marek

Rozsiane po całym województwie budowle, konstrukcje i przedmioty z przeszłości to jedna z charakterystycznych części Pomorza Zachodniego. Przetrwały zawieruchę wieków, wojny i najazdy, aby do dziś prawić pieśń o dawnych czasach.
Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
Wśród pozostałości po wiekach minionych, możemy znaleźć zabytki pamiętające nawet początki naszej ery! Niemniejszy wpływ na kształt dzisiejszego Pomorza Zachodniego miały też rycerskie zakony i panujące dynastie. Każdy zostawił po sobie wyraźny ślad.

Jednym z największych zabytków regionu jest szczeciński Zamek Książąt Pomorskich. To właśnie tutaj mieściło się centrum państwa Gryfitów. To właśnie z tym miejscem wiążą się niesamowite opowieści i legendy. To właśnie bielący się nad odrzańskim nurtem zamek, jest dzisiaj znakiem rozpoznawczym zachodniopomorskiej historii i kultury. Przyjedź, zobacz i poczuj ducha historii!

A miłośnicy kultury rycerskiej znajdą dla siebie również szereg atrakcji wielkiego formatu. Prawie cały region naznaczony jest pozostałościami po templariuszach i joannitach. Kaplice, kościoły, a nawet zamki – to świadkowie rycerskiej przeszłości. Bezcenne jako kulturowe dziedzictwo, dzisiaj przyciągają uwagę swoją charakterystyczną architekturą.

Cofając się jeszcze bardziej w czasie, dotrzemy do miejsc, które swoją historię zaczęły pisać jeszcze długo przed rozpoczęciem naszej ery. Jednym z najciekawszych reliktów z początku wieków, są kręgi kamienne w Grzybnicy. Pradawne cmentarzysko, którego zagadka nie została ostatecznie rozwiązana po dziś dzień...

Przyjedź nad Odrę i rozpocznij swoją podróż przez wieki. Podążając śladem zachodniopomorskich zabytków, poznasz Krainę Gryfa z niezwykłej perspektywy historii.

                            Czas na przygodę. Czas na Pomorze Zachodnie!


Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Zobacz także:

Zabytki architektury w Kamieniu Pomorskim

Kamień Pomorski jest jednym z niewielu miast w Polsce w którym zachował się urbanistyczny układ miasta jeszcze z czasów średniowiecza. Interesującym pod względem historyczno-architektonicznym jest zachowany do dzisiaj układ przestrzenny Starego Miasta.

Chwarszczany - kaplica templariuszy

Kaplica, jedyna pozostałość po komandorii Templariuszy w Chwarszczanach, została wybudowana w połowie XIII wieku w architekturze romańskiej. Kaplica o długości 25,2 m, szerokości 9,5 m i wysokości 13,6 m usytuowana była po północnej stronie komandorii.

Kamienne kręgi - tajemnica sprzed wieków
Kamienne kręgi – tyleż niezwykłe, co tajemnicze. Niczym posągi z Wyspy Wielkanocnej, czy też angielskie Stonehenge, intrygują i zastanawiają...
Szachownice - tajemnica średniowiecza
Na Pomorzu Zachodnim jest wiele ciekawych miejsc. Wiele z nich okrywa również tajemnica. Jedna z nich to właśnie ornamenty przedstawiające szachownice, które umieszczono na XIII i XIV-wiecznych kościołach Pomorza Zachodniego. Dowiedz się gdzie ukryto skarb templariuszy!
Szczecin. Zamek Książąt Pomorskich
Na zamku organizowane są przedstawienia teatralne, wystawy, konferencje naukowe oraz cykliczne koncerty. Dodatkowo można oglądać szereg ekspozycji z zakresu malarstwa, sztuki, historii, czy też fotografii.
Szczecin. Katedra św. Jakuba
Katedra św. Jakuba w Szczecinie jest dugim pod względem wysokości kościołem w Polsce i mierzy 110 metrów. Wyższa jest tylko bazylika w Licheniu.
Szczecin. Gmach Urzędu Wojewódzkiego
Budynek Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie został oddany do użytku w 1911 roku. Razem z Muzeum Narodowym, Zamkiem Książąt Pomorskich i Katedrą św. Jakuba tworzy nadodrzański wizerunek miasta.
Szczecin. Gmach Izby Celnej
Miejsce w którym znajduje się gmach Izby Celnej posada długą historię. Różni ludzie, różne czasy, ale ten sam mianownik - cło. Już ok. roku 1500 pobierano w tej okolicy opłaty od statków płynących po Odrze.
Szczecin. Budynek Muzeum Narodowego
Beżowy budynek z zielonym dachem, jest jedną z najbardziej charakterystycznych brył tworzących szczeciński pejzaż. Ten gmach razem z budynkiem ZUW tworzy najsłynniejszą panoramę miasta.
Szczecin. Nowy Ratusz
Budowa rozpoczęła się w 1875 roku, według projektu Konrada Kruhla, szczecińskiego radcy budowlanego. Już cztery lata później, 10 stycznia 1879 roku, Czerwony Ratusz został oddany do użytku.
Szczecin. Baszta Panieńska
Strażnica prawdopodobnie powstała jeszcze przed 1462 rokiem. Cylindryczna wieża ma 9 metrów średnicy zewnętrznej i posiada trzy poziomy.
Szczecin. Ratusz staromiejski
Pierwszy ratusz na Starym Mieście pojawił się w pierwszej połowie XIII wieku. Była to drewniana budowla, w której mieściła się m.in. hala kupiecka i karcer. Budynek służył także obradom sądu i ławników.
Szczecin. Akademia Morska
Budynki Akademii Morskiej w Szczecinie nawiązują swoim wyglądem do pozostałych gmachów Wałów Chrobrego. Pierwszy budynek powstawał w latach 1902-1905, a jego projektantem był Emil Drews.
Szczecin. Kościół św. Piotra i Pawła
Pomimo burzliwej historii kościoła i wielu zniszczeń do dzisiaj zachowało się wiele reliktów przeszłości. Najważniejszą ozdobą jest plafon na sklepieniu świątyni z XVIII-wiecznymi malowidłami.
Szczecin. Pałac Ziemstwa Pomorskiego
Oto jedna z najbardziej reprezentacyjnych budowli Szczecina. Przez blisko 120 lat przetrwała w praktycznie niezmienionej formie. Pałac Ziemstwa Pomorskiego powstał w 1895 roku.
Szczecin. Pałac pod Globusem
Pałac Grumbkowa, zwany Pałacem pod Globusem jest jednym z głównych budynków Starego Miasta. To także miejsce o ciekawej historii – tutaj urodziła się Zofia Dorota von Wuerttemberg, znana też jako rosyjska caryca, Maria Fiodorowna.
Darłowo. Zamek Książąt Pomorskich
Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie został wzniesiony przez księcia Bogusława V. Powstanie warowni na wyspie oblanej wodami rzeki Wieprzy datuje się na lata 1352-1372.
Sławno. Miasto-zabytek
Stare Miasto zostało w całości wpisane do rejestru zabytków. Przepływa tędy Moszczenica, która następnie (również w obrębie miasta) wpada do rzeki Wieprzy.
Gmina Banie. Zamek w Swobnicy
Odkryj perłę Pomorza – najpotężniejszą budowlę rycerzy joannitów
Myśliborski szlak zakonów rycerskich
Wycieczka wskazuje miejsca oraz zabytki związane z obecnością rycerzy zakonnych na ziemiach Pomorza Zachodniego, a zwłaszcza Pojezierza Myśliborskiego.
Śladem zakonów rycerskich po ziemi bańskiej

Ziemia Bańska od średniowiecza związana jest z historią zakonów rycerskich. Do dziś pozostało tu jeszcze wiele śladów ich działalności.

Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Fotka dnia
Obecna ocena:
Zobacz i zagłosuj!
REKLAMA
Pojezierze Myśliborskie - Cudna Kraina

Podziemne miasto

Rewal tanie pokoje

POLECAMY W POLSCE
Synagoga w Kazimierzu Dolnym.   Kazimierz Dolny
Pokoje gościnne Beitenu  w dawnej synagodze usytuowanej w samym sercu Kazimierza Dolnego,  pomiędzy Małym i Dużym Rynkiem. ----->

Zamek Gniew   Zamek Gniew
Potężna gotycka twierdza, siedziba królów, hetmanów i starostów, słynący z  turniejów, zaciętych bitew i spektakli zaprasza.  ----->

Karpacz. Hotel Artus.   Karpacz. Hotel Artus
Położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Karkonoskiego Parku Narodowego wyróżnia nas wśród innych hoteli. Cisza, spokój i bliskość gór.  ----->

Łagów. Bukowy Dworek   Łagów. Bukowy Dworek
Położony na obrzeżach Łagowskiego Parku Krajobrazowego oferuje kryty basen, centrum fitness, saunę, korty tenisowe oraz wannę z hydromasażem.   ----->
 
POLECAMY
Moja Polska. Miejsca warte zobaczenia! KREDYCIAK : Forum kredytowe zawierające opisy ofert  z sektora finansowego
średnia ilość wyświetleń dziennie: 181 372
  Newsletter zp.pl
Popularne atrakcje
Facebook

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90