Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Szczecin. Pomnik Czynu Polaków

Opublikowano w dniu: 2013-02-24       Aktualizowano w dniu: 2013-02-22 Autor: Marek

Pomnik Czynu PolakówPomnik z orłami to chyba najpopularniejszy ze szczecińskich symboli. Niepowtarzalny, charakterystyczny, łatwo zauważalny. Przez ponad trzydzieści lat na dobre wrósł w krajobraz na Jasnych Błoniach i w Parku Kasprowicza.

Pomnik miał być wyrazem szacunku i podziękowania dla mieszkańców miasta, którzy przyczynili się do odbudowania go po II wojnie światowej. Co ciekawe, idea powstania posągu narodziła się już w 1972 roku. Wtedy to właśnie w miejscowym Komitecie Wojewódzkim PZPR powstał pomysł wzniesienia takiego monumentu.

Źródła rozszerzają ten wątek i często wskazują tutaj lokalne przedsiębiorstwa rybackie (Gryf, Transocean i Odra Świnoujście), jako pomysłodawców i sponsorów przedsięwzięcia. Pieniądze na pomnik zbierało też Towarzystwo Przyjaciół Szczecina, organizując w mieście koncerty gwiazd.

Monument jest dziełem prof. Gustawa Zemły. Figury trzech orłów zostały wykonane w Warszawie.

Do Szczecina odbyły podróż barkami. Najpierw Wisłą dopłynęły do Gdańska, a później wodami Bałtyku do Świnoujścia, skąd przez Zalew Szczeciński i Odrę znalazły się w tutejszym porcie.

Długo trwał wybór nazwy dla pomnika z orłami. W końcu nazwano go Pomnikiem Czynu Polaków. Każdy z orłów symbolizuje jedno pokolenie: Polonię szczecińską sprzed II wojny światowej, pionierów powojennego Szczecina oraz pokolenie, które rozbudowało miasto.

Od 3 września 1979 roku, orły ozdabiają wejście do Parku Kasprowicza. Cały monument ma ponad 22 metry wysokości. Ptaki ważą 60 ton, a ich skrzydła mają rozpiętość sięgającą 7,5 metra.

Szczecin. Pomnik Czynu Polaków
Szczecin. Pomnik Czynu Polaków
Szczecin. Pomnik Czynu Polaków
Szczecin. Pomnik Czynu Polaków
Szczecin. Pomnik Czynu Polaków

Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Zobacz także:

Szczecin. Park Kasprowicza
Park im. Jana Kasprowicza jest największym tego typu obiektem w Szczecinie. Na jego terenie znajduje się Teatr Letni, jezioro Rusałka, Pomnik Czynu Polaków oraz rzeźba Ogniste Ptaki.
Szczecin. Pomnik Kornela Ujejskiego
Popiersie Kornela Ujejskiego zostało wykonane przez lwowskiego rzeźbiarza, Antoniego Popiela. Po raz pierwszy pomnik został odsłonięty w 1901 roku. Znajdował się wówczas we Lwowie, przed Kasynem Miejskim.
Szczecin. Pomnik Bartolomeo Colleoniego
Konny pomnik włoskiego kondotiera zdobi szczeciński Plac Lotników. Posąg powstał w 1913 roku i jest kopią weneckiego pomnika z 1496 roku (autorem jest Andrea del Verrocchio).
Szczecin. Pomnik Adama Mickiewicza
Spacerując Wałami Chrobrego, warto wybrać się za gmach Muzeum Narodowego. Oprócz parku znajduje się tutaj skwer. Na jego skraju dumnie stoi Adam Mickiewicz.
Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Fotka dnia
Obecna ocena:
Zobacz i zagłosuj!
REKLAMA
Pojezierze Myśliborskie - Cudna Kraina

Podziemne miasto

Rewal tanie pokoje

POLECAMY W POLSCE
Synagoga w Kazimierzu Dolnym.   Kazimierz Dolny
Pokoje gościnne Beitenu  w dawnej synagodze usytuowanej w samym sercu Kazimierza Dolnego,  pomiędzy Małym i Dużym Rynkiem. ----->

Zamek Gniew   Zamek Gniew
Potężna gotycka twierdza, siedziba królów, hetmanów i starostów, słynący z  turniejów, zaciętych bitew i spektakli zaprasza.  ----->

Karpacz. Hotel Artus.   Karpacz. Hotel Artus
Położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Karkonoskiego Parku Narodowego wyróżnia nas wśród innych hoteli. Cisza, spokój i bliskość gór.  ----->

Łagów. Bukowy Dworek   Łagów. Bukowy Dworek
Położony na obrzeżach Łagowskiego Parku Krajobrazowego oferuje kryty basen, centrum fitness, saunę, korty tenisowe oraz wannę z hydromasażem.   ----->
 
POLECAMY
Moja Polska. Miejsca warte zobaczenia! KREDYCIAK : Forum kredytowe zawierające opisy ofert  z sektora finansowego
średnia ilość wyświetleń dziennie: 181 372
  Newsletter zp.pl
Popularne atrakcje
Facebook