Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Szczecin. Baszta Panieńska

Opublikowano w dniu: 2013-03-10       Aktualizowano w dniu: 2013-03-13 Autor: Marek

Baszta Panieńska, przełom XIX i XX w., fot. WikipediaBaszta Panieńska (zwana też Basztą Siedmiu Płaszczy) jest pozostałością po wzniesionych tutaj w średniowieczu fortyfikacjach – 2,5 km murów i ponad 20 strażnic otaczało dawne zabudowania Szczecina. Do środka prowadziło też siedem bram, w tym Brama Panieńska, od której omawiana budowla wzięła swoją nazwę.

Strażnica prawdopodobnie powstała jeszcze przed 1462 rokiem. Cylindryczna wieża ma 9 metrów średnicy zewnętrznej i posiada trzy poziomy. Kondygnacje piwniczna i parterowa mają ponad 4 metry wysokości. „Piętro” jest niższe – mierzy 2,5 metra.

Budowla nie została wyburzona, kiedy miasto zdobyli Prusacy. Zamiast niszczyć, gęsto obstawiono ją kamienicami, przez co wpisała się w mieszkalną przestrzeń Szczecina. W 1850 roku, kiedy na jej szczycie dobudowane zostały mieszkania, baszta stała się oficyną budynku przy ul. Panieńskiej 910.

Taki stan rzeczy utrzymał się do końca II wojny światowej. Wieża ucierpiała dopiero podczas bombardowań z kwietnia 1944 roku. Dwadzieścia lat musiała czekać na odbudowę. Jej szczyt został zwieńczony charakterystycznymi dla architektury obronnej blankami oraz nakryty spiczastym hełmem. W ten sposób całość odzyskała swój dawny kształt.
Baszta Panieńska, SzczecinZ basztą wiąże się też legenda:

Książę Bogusław X miał wyruszyć na pielgrzymkę do Ziemi Świętej. Zakupiono więc kosztowne sukno. Książę chciał, żeby uszyto mu siedem płaszczy na wyprawę. Nadworny krawiec szybko zabrał się do pracy. Jednak gdy jego żona zobaczyła piękny materiał, wpadła w zachwyt. Błagała i prosiła swojego męża, żeby i dla niej uszył ubranie z książęcego tkaniny. Krawiec w końcu uległ. Skroił materiał w taki sposób, że wystarczyło go na szaty dla Bogusława oraz na piękną suknię dla żony.

Nowe szaty księcia budziły zachwyt wszędzie, gdzie się pojawił. Kiedy wrócił z pielgrzymki, nie szczędził dobrego słowa krawcowi - jego płaszcze podziwiali wszyscy. Pewnego dnia, ktoś na dziedzińcu zamku zauważył kobietę odzianą we wspaniałą suknię. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby tkanina tak bardzo nie przypominała książęcego sukna. Na wieść o tym, Bogusław ogromnie się rozgniewał. Wezwał do siebie krawca. Przerażony rzemieślnik od razu przyznał się do winy. Za karę został osadzony w przyzamkowej baszcie, gdzie o chlebie i wodzie przez pół roku szył szaty dla całego dworu, nie dostając zapłaty.

Zastanawiacie się, co się stało z jego żoną? Cóż... nie miała zamiaru tyle czekać i szybko "zaprzyjaźniła się" z pewnym młodym szewcem...

Rycina pochodzi z serwisu Wikipedia.


Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Zobacz także:

Szczecin. Zamek Książąt Pomorskich
Na zamku organizowane są przedstawienia teatralne, wystawy, konferencje naukowe oraz cykliczne koncerty. Dodatkowo można oglądać szereg ekspozycji z zakresu malarstwa, sztuki, historii, czy też fotografii.
Szczecin. Gmach Urzędu Wojewódzkiego
Budynek Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie został oddany do użytku w 1911 roku. Razem z Muzeum Narodowym, Zamkiem Książąt Pomorskich i Katedrą św. Jakuba tworzy nadodrzański wizerunek miasta.
Szczecin. Budynek Muzeum Narodowego
Beżowy budynek z zielonym dachem, jest jedną z najbardziej charakterystycznych brył tworzących szczeciński pejzaż. Ten gmach razem z budynkiem ZUW tworzy najsłynniejszą panoramę miasta.
Pomorze Zachodnie. Tropem zabytków
Rozsiane po całym województwie budowle, konstrukcje i przedmioty z przeszłości to jedna z charakterystycznych części Pomorza Zachodniego. Przetrwały zawieruchę wieków, wojny i najazdy, aby do dziś prawić pieśń o dawnych czasach.
Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Fotka dnia
Obecna ocena:
Zobacz i zagłosuj!
REKLAMA
Pojezierze Myśliborskie - Cudna Kraina

Podziemne miasto

Rewal tanie pokoje

POLECAMY W POLSCE
Synagoga w Kazimierzu Dolnym.   Kazimierz Dolny
Pokoje gościnne Beitenu  w dawnej synagodze usytuowanej w samym sercu Kazimierza Dolnego,  pomiędzy Małym i Dużym Rynkiem. ----->

Zamek Gniew   Zamek Gniew
Potężna gotycka twierdza, siedziba królów, hetmanów i starostów, słynący z  turniejów, zaciętych bitew i spektakli zaprasza.  ----->

Karpacz. Hotel Artus.   Karpacz. Hotel Artus
Położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Karkonoskiego Parku Narodowego wyróżnia nas wśród innych hoteli. Cisza, spokój i bliskość gór.  ----->

Łagów. Bukowy Dworek   Łagów. Bukowy Dworek
Położony na obrzeżach Łagowskiego Parku Krajobrazowego oferuje kryty basen, centrum fitness, saunę, korty tenisowe oraz wannę z hydromasażem.   ----->
 
POLECAMY
Moja Polska. Miejsca warte zobaczenia! KREDYCIAK : Forum kredytowe zawierające opisy ofert  z sektora finansowego
średnia ilość wyświetleń dziennie: 181 372
  Newsletter zp.pl
Popularne atrakcje
Facebook