Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Mostkowo - na planie owalnicy

Opublikowano w dniu: 2013-04-10       Aktualizowano w dniu: 2013-04-10 Autor: Marek

Pokaż Pomorze Zachodnie na większej mapie

Oto jedna z największych wsi gminy Barlinek – mieszka tu ponad 800 osób. Mostkowo to także jedna z najstarszych miejscowości w gminie. Pierwsze wzmianki na jej temat pochodzą już z 1337 roku. Od tego czasu wioska rozwijała się - źródła podają, że już niemal od samego początku była tu kuźnia, młyn i niewielka świątynia.

Pierwotnie była to tradycyjna, średniowieczna owalnica z centralnie ulokowanym kościołem. Jednak XVIII-wieczna rozbudowa zmieniła charakter założenia na ulicowy. W tym czasie, w północnej części wsi powstał pokaźny dwór wraz z parkiem i założeniem folwarcznym. Na początku XX wieku, cały majątek zajmował powierzchnię ponad 1000 hektarów. Była to typowo rolnicza miejscowość – hodowano tu bydło, świnie i owce. Jej charakter nie zmienił się jeszcze przez wiele lat – po wojnie został tu założony PGR, w którym pracowała większość mieszkańców.

Dworski park w przeszłości powalał estetyką i rozmachem wykonania – rosły tu egzotyczne drzewa, a przestrzeń wypełniały zadbane trawniki i staw. Na całej powierzchni zostały wytyczone alejki spacerowe. Do dziś przetrwało tutaj wiele nasadzeń – wśród nich pomniki przyrody: dwa buki o obwodzie pni 246 i 300 cm oraz aleja grabów o obwodach od 278 do 400 cm.
Kościół św. Antoniego w Mostkowie
Neogotycki kościół pod wezwaniem św. Antoniego jest dzisiaj głównym zabytkiem Mostkowa. Został wybudowany w 1851 roku na miejscu pierwszej świątyni. Wewnątrz znajduje się starszy od kościoła, barokowy ołtarz z XVIII wieku. Świątynia posiada wysoką wieżę nakrytą spiczastym hełmem.

Miejscowość jest oddalona o około 10 kilometrów na zachód od Barlinka.


Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Zobacz także:

Ciekawe Miejsca. Skalisty Jar Libberta
W wąwozie ciągnącym się przez 700 metrów znajdują się bardzo rzadko spotykane w tej części Polski piaskowo-wapienne skałki i głazy narzutowe. Kolumnowe zlepieńce sięgają nawet 4 metrów wysokości. 
Barlinek. Przegląd szlaków turystycznych
Barlinek. Zarówno samo miasto, jak i jego okolice idealnie nadają się na wycieczki. Warto tu przyjechać, żeby odnowić relacje z Matką Naturą i zrelaksować się wśród czystych jezior i pięknych lasów. Poniżej prezentujemy listę szlaków przebiegających przez gminę.
Rychnów - u źródeł Myśli
Niewielka miejscowość oddalona o 7 kilometrów na południowy-zachód od Barlinka. Wioska była wzmiankowana już w 1337 roku. Założona została na planie owalnicy, charakterystycznym dla średniowiecza.
Dzikowo - morze żółtego
Dzikowo to miejscowość oddalona o 6 kilometrów na zachód od Barlinka. Za sprawą rolniczego pejzażu, te tereny są szczególnie urokliwe na przełomie maja i czerwca. W tym czasie na okolicznych polach żółto i licznie kwitnie rzepak.
Wycieczka po gminie Barlinek
Zapraszamy na wędrówkę wśród barlineckich lasów, jezior i wąwozów. Wszystko w otoczeniu niezwykłych historii i magicznych legend.
Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Fotka dnia
Obecna ocena:
Zobacz i zagłosuj!
REKLAMA
Pojezierze Myśliborskie - Cudna Kraina

Podziemne miasto

Rewal tanie pokoje

POLECAMY W POLSCE
Synagoga w Kazimierzu Dolnym.   Kazimierz Dolny
Pokoje gościnne Beitenu  w dawnej synagodze usytuowanej w samym sercu Kazimierza Dolnego,  pomiędzy Małym i Dużym Rynkiem. ----->

Zamek Gniew   Zamek Gniew
Potężna gotycka twierdza, siedziba królów, hetmanów i starostów, słynący z  turniejów, zaciętych bitew i spektakli zaprasza.  ----->

Karpacz. Hotel Artus.   Karpacz. Hotel Artus
Położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Karkonoskiego Parku Narodowego wyróżnia nas wśród innych hoteli. Cisza, spokój i bliskość gór.  ----->

Łagów. Bukowy Dworek   Łagów. Bukowy Dworek
Położony na obrzeżach Łagowskiego Parku Krajobrazowego oferuje kryty basen, centrum fitness, saunę, korty tenisowe oraz wannę z hydromasażem.   ----->
 
POLECAMY
Moja Polska. Miejsca warte zobaczenia! KREDYCIAK : Forum kredytowe zawierające opisy ofert  z sektora finansowego
średnia ilość wyświetleń dziennie: 181 372
  Newsletter zp.pl
Popularne atrakcje
Facebook