Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Przemocze - na skraju puszczy

Opublikowano w dniu: 2011-05-04       Aktualizowano w dniu: 2012-07-05 Autor: Kamil

Pokaż zachodniopomorskie na większej mapie

W spokojnej okolicy, z dala od zgiełku miasta, położona jest wieś Przemocze. Dziś należy do miejscowości administrowanych przed gminę Maszewo ze swoją siedzibą oddaloną o około 10 kilometrów w kierunku północno – zachodnim.

Przemocze leży na wschodnim krańcu Puszczy Goleniowskiej, dawnych terenach łowieckich książąt pomorskich. Około 2 kilometrów na zachód, wśród lasów, płynie meandrująca rzeka Ina. To idealne miejsce na aktywny wypoczynek, fascynujące spływy kajakowe, czy chociażby rodzinne spacery. Sama wieś ma średniowieczną metrykę i z uwagi na występowanie żyznych ziem od początku nabierała rolniczego charakteru.

Pierwszy raz wzmiankowano ją w 1269 roku jak Premuze. W owych  czasach była własnością Stargardu. W roku 1580 wieś zaliczano do dóbr grafów von Eberstein, ówczesnych lenników Maszewa i okolic. W 1766 roku wymieniano dwa młyny „górny” i „dolny”. W końcu XVIII wieku trwał proces regulacji gruntów i uwłaszczania chłopów z Przemocza. Wówczas oprócz młynów znajdowały się tutaj znaczące gospodarstwa, między innymi kowala, karczmarza i wolnego sołtysa.

Przemocze. Kościół z XV wieku.

Przeprowadzony w 1864 roku spis wymieniał 570 mieszkańców, 85 budynków mieszkalnych i 195 budynków, które pełniły inne, miedzy innymi gospodarcze funkcje. Do początków XX wieku mieszkańcy wiedli spokojne życie, jednak w 1906 roku wieś nawiedził potężny pożar, który strawił większość zabudowań. Odbudowa, którą rozpoczęto bezpośrednio po pożarze nie przywróciła miejscowości dawnego blasku. Przed wielkim pożarem uchował się jedynie kościół. Do dziś zajmuje on centralny punkt nawsia tworząc swojego rodzaju architektoniczną dominantę na tle całej miejscowości.

Przemocze. Kościół z XV wieku.Wybudowano go w XV wieku z kamieni narzutowych. Jego bryłę rozplanowano na polu prostokąta o wymiarach 20,3 metra na 12,9 metra. Na przełomie XV i XVI wieku do zachodniego szczytu dobudowano wieżę o kwadratowym przekroju. Wzniesiono ją z kamieni narzutowych ze znacznym udziałem gotyckiej cegły w narożach i ozdobnych założeniach. Podobne, ceglane uzupełnienia występują w murach nawy i ościeżach portali. Dzięki wysoko wznoszącej się wieży, miejsce lokacji świątyni jest doskonale widoczne z każdego punktu wsi.

Zwieńczono ją drewnianą latarnią, którą przykryto wysokim, ostrosłupowym hełmem z blaszanym pokryciem. Każda ze ścian wieży ozdobiona jest zespołem blend. Podczas XIX – wiecznej przebudowy, zmieniono założenie portali i okien. Główne wejście do świątyni znajduje się w przyziemiu wieży i prowadzi przez ceglany trójuskokowy portal z ostrołukowym zamknięciem. Prawdopodobnie z tego samego okresu pochodzi kruchta, którą dobudowano do nawy po południowej stronie świątyni. W kruchcie znajduje się wejście, a całość przykryto dwuspadowym dachem z blaszanym pokryciem.

Przemurowane wnęki okienne, dzięki swojemu rozmiarowi, skutecznie doświetlają wnętrza kościoła i powiększają optycznie rozmiary budowli. We wnętrzu znajduje się ołtarz z wizerunkiem Matki Boskiej Przemocze. Kościół z XV wieku.Częstochowskiej, a po zachodniej stronie, wsparty na czterech słupach, chór muzyczny z organami z końca XIX wieku. Niestety dziś organy potrzebują remontu by znów zachwycać swoim brzmieniem.

Parcela, na której posadowiono świątynię, ogrodzona jest kamiennym murem i niegdyś pełniła rolę cmentarza. Obecnie cmentarz znajduje się po południowej stronie wsi a jego początki sięgają końca XIX wieku. Bezpośrednio przy kościele można zwiedzać pomnik i oddać hołd mieszkańcom poległym podczas pierwszej wojny światowej.

Przemocze, podobnie jak dawniej, ma rolniczy charakter, jednak w ostatnim czasie wyraźnie daje się zaobserwować tendencję napływu nowych osadników, którzy poszukują czegoś więcej niż zatłoczone ulice głośnych miast. Dla amatorów jazdy konnej jest to idealne miejsce na weekendowe wycieczki. Jedna z mieszkanek ma tutaj stadninę koni, a bliskość puszczy i piękno przyrody samo w sobie jest najlepszą zachętą i bodźcem do zwiedzania okolicznych terenów. Również powstający hotel jest wyraźnym ukłonem w stronę turystów, którzy na pewno zechcą zatrzymać się tutaj na dłużej.


Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Fotka dnia
Obecna ocena:
Zobacz i zagłosuj!
REKLAMA
Pojezierze Myśliborskie - Cudna Kraina

Podziemne miasto

Rewal tanie pokoje

POLECAMY W POLSCE
Synagoga w Kazimierzu Dolnym.   Kazimierz Dolny
Pokoje gościnne Beitenu  w dawnej synagodze usytuowanej w samym sercu Kazimierza Dolnego,  pomiędzy Małym i Dużym Rynkiem. ----->

Zamek Gniew   Zamek Gniew
Potężna gotycka twierdza, siedziba królów, hetmanów i starostów, słynący z  turniejów, zaciętych bitew i spektakli zaprasza.  ----->

Karpacz. Hotel Artus.   Karpacz. Hotel Artus
Położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Karkonoskiego Parku Narodowego wyróżnia nas wśród innych hoteli. Cisza, spokój i bliskość gór.  ----->

Łagów. Bukowy Dworek   Łagów. Bukowy Dworek
Położony na obrzeżach Łagowskiego Parku Krajobrazowego oferuje kryty basen, centrum fitness, saunę, korty tenisowe oraz wannę z hydromasażem.   ----->
 
POLECAMY
Moja Polska. Miejsca warte zobaczenia! KREDYCIAK : Forum kredytowe zawierające opisy ofert  z sektora finansowego
średnia ilość wyświetleń dziennie: 181 372
  Newsletter zp.pl
Popularne atrakcje
Facebook

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90