W lesie koło wsi Pszczelnik, leżącej na trasie Myślibórz – Kostrzyn, znajduje się miejsce, które w szczególności dla Litwinów ma symboliczne znaczenie. Tam gdzie w 1936 roku wzniesiono pomnik, 17 lipca 1933 dwóch pilotów litewskich Steponas Darius i Stasys Girenas poniosło śmierć po 37 godzinnym locie z Nowego Jorku. Lot, który miał być drugim rekordem świata w przelocie bez lądowania na trasie Nowy Jork – Kowno, zakończył się katastrofą w której obaj piloci ponieśli tragiczną śmierć. Do rekordu zabrakło im zaledwie 660 km, ok. 2 godzin lotu. W Kownie, ówczesnej stolicy Litwy czekało na nich 25.000 ludzi, w nadziei na triumfalny przylot litewskich pilotów. Wieść o śmierci lotników została przyjęta z niedowierzaniem a winą za katastrofę obarczono Niemców, których posądzono o omyłkowe zestrzelenie samolotu.

Tragicznie zmarłych pilotów, uznano za bohaterów narodowych Litwy, których wizerunki znajdują się na jednym z banknotów litewskiej waluty. W miejscu katastrofy władze litewskie wzniosły wspaniały pomnik do budowy którego zużyto 45 ton najlepszego granitu. Dodatkowo 314 metrów kwadratowych lasu, wokół miejsca katastrofy zostało wykupionych na 99 lat od Niemców. W miejscu, w który zmarł Steponas Darius ustawiono kapliczkę.
Pomnik poświęcony pamięci obu pilotom odsłonięto w 3 rocznicę ich śmierci – 17 lipca 1936 roku. W wyniku zawieruchy wojennej miejsce to uległo zapomnieniu i dewastacji. Ponownie odrestaurowane w 1983 roku, stało się miejscem pamięci narodowej. Obecnie znajduje się tutaj mauzoleum ze skromną wystawą poświęconą obu lotnikom. Obok ustawiono także obelisk z opisem katastrofy w czterech językach. W 75 rocznicę katastrofy „Lituaniki”, 17 lipca 2008 roku prezydenci Litwy i Polski Valdas Adamkus i Lech Kaczyński wspólnie uczcili pamięć poległych litewskich pilotów.
