W leśnej otulinie drzew, wysoko ponad szemrzącym strumykiem, stoi pomnik. Kamienny obelisk poświęcony pamięci nadleśniczego Carla Ludwiga Gené znajduje się w północno-wschodniej części Puszczy Bukowej.
Jest to jeden ciekawiej położonych pomników w Puszczy – w buczynowym cieniu, na skraju wzgórza. Szczyt o nazwie Piekielnik, na którym znajduje się postument wznosi się na wysokość 80 m n.p.m. Wczesną wiosną, gdy drzewa nie mają jeszcze liści, z góry rozciąga się niezwykły widok na okoliczne doliny, potoki i polanę.
Najłatwiej tu dotrzeć kierując się wzdłuż czerwonego szlaku im. Stanisława Pawelskiego (początek w Kijewie, przy ul. Niedźwiedziej). W bezpośrednim sąsiedztwie wzniesienia przebiega droga zwana Zbójnym Traktem. Tuż obok płynie strumień Trawna.
Pomnik został wzniesiony w 1894 roku. Do dziś zachował się w niemalże idealnym stanie. Obelisk został ustawiony na kamiennym kopcu – całość ma przez to bardzo wyjątkowy kształt. Niemiecka inskrypcja na steli głosi: „Na pamiątkę królewskiego leśniczego C.L. Gené 1820 – 1893 wzniesiony przez Towarzystwo Miłośników Puszczy Bukowej 1894”.
Carl Ludwig Gené objął stanowisko nadleśniczego najpierw w Inowrocławiu, a później w Śmierdnicy. Był jedną z osób, które swoje serce pozostawiły w Puszczy Bukowej – wytyczył wiele szlaków spacerowych, odkrył punkty widokowe, głazy narzutowe i pomnikowe drzewa. Dzięki niemu Knieja stała się miejscem tętniącym życiem, chętnie odwiedzanym przez mieszkańców dawnego Szczecina.
Trzeba też wspomnieć, że ogród dendrologiczny w Glinnej zawdzięcza swoje powstanie właśnie nadleśniczemu z Śmierdnicy. W 1870 roku Gené zainicjował nasadzenia rzadkich, a nawet egzotycznych gatunków drzew i krzewów – w efekcie powstał wspaniały zieleniec, w którym można podziwiać prawdziwe skarby natury.
Nadleśniczy zginął na służbie w 1883 roku. Został zastrzelony przez kłusownika na jednym ze szlaków Puszczy Bukowej. Rok później wzniesiono pomnik ku jego pamięci.