Pyrzyce to miasto o średniowiecznym rodowodzie. Historia odbiła się tutaj głośnym echem, jednak liczne jej zawieruchy nie przeszkodziły w przetrwaniu miejsca pełnego zabytków.
Według źródeł (Geograf Bawarski), już w IX wieku istniał tutaj gród plemienia Pyrzyczan. Założenie z czasem rozrastało się, wzbogacając się m.in. o rozmaite umocnienia.
Trzy wieki później osada odegrała kluczową rolę w chrystianizacyjnej misji biskupa Ottona z Bambergu. To właśnie tutaj w 1124 roku odbył się pierwszy i jednocześnie jeden z największych masowych chrztów mieszkańców Pomorza. Wiarę chrześcijańską przy tzw. Studzience św. Ottona, przyjęło około 7000 osób.
Nazwa miasta pochodzi prawdopodobnie od słowa „pyro”, które w staropolskiej mowie oznaczało pszenicę. W ten sposób została podkreślona rolnicza rola Pyrzyc – dzięki okolicy obfitującej w żyzne gleby (głównie czarnoziem), już w średniowieczu miasto zyskało sobie miano spichlerza Pomorza Zachodniego.

W 1240 roku przy dawnym grodzie powstała następna część zabudowań – tym razem wzorowana na miastach Europy Zachodniej. W efekcie, na planie owalnicy z centralnie umieszczonym rynkiem, powstało serce nowych Pyrzyc. Już nie był to kasztelański gród, a miasto (od 1263 roku). Wkrótce otoczono je murami obronnymi, fosami, bramami i basztami. Warto też wspomnieć, że w 1326 roku Pyrzyce uzyskały prawo do bicia własnej monety. Swój rozwój miasto oparło głównie na handlu zbożem.
Ogromny cios zadała miastu wojna trzydziestoletnia – Pyrzyce były wielokrotnie plądrowane i podpalane. Jednak zdecydowanie największe zniszczenia przyniosła dopiero II wojna światowa. W 1945 roku zostało zniszczonych około 80 proc. zabudowań. Pomimo destrukcyjnych etapów w swojej historii, Pyrzyce mogą się pochwalić wieloma wyjątkowymi zabytkami.
Warto zobaczyć:
- Mury obronne
- Brama Bańska
- Brama Szczecińska
- Baszty
- Kościół Wniebowzięcia NMP
- Kościół NMP Bolesnej
- Studzienka św. Ottona
Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail:
info@zp.pl