Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.

Aktualności

Reżyser opowiada o "Wielkiej ucieczce na północ"
Autor: Marek, dnia 20-12-2012
Andrzej Fader, fot. Marcin Bielecki, PAPPo obejrzeniu trailera do „Wielkiej ucieczki na północ” nie mogliśmy się powstrzymać przed dalszym drążeniem tematu. Tym sposobem, dowiedzieliśmy się czegoś "z pierwszej ręki". O filmie opowiedział nam reżyser, Andrzej Fader. Jesteście ciekawi, co się dzieje na planie?

Andrzej Fader: Zdjęcia do filmu zostały zrealizowane w 90 procentach. Przez plan przewinęło się ponad 350 osób – aktorów, statystów, członków grup rekonstrukcji. W filmie oczyma norweskich pilotów RAF zobaczymy Szczecin, jakiego nie znamy (w tym dworzec główny, oraz znajdujący się pod nim schron przeciwlotniczy). Zaskakująca będzie starówka i w nowej, filmowej perspektywie wiele innych zakamarków Szczecina.

Akcja rozgrywa się m.in. w pociągu, tramwaju i na pokładzie statku na pełnym morzu. Widz przeniesie się też do mrocznego i intrygującego portu oraz Łasztowni, doświadczając uczuć, jakie przeżywali nasi norwescy bohaterowie.

Paweł Niczewski (w filmie emocjonalny sierżant Peter Bergslan) i Przemysław Walich ( "stalowy" porucznik Jens Muller), to czołówka słynnego zespołu Anny Augustynowicz z Teatru Współczesnego w Szczecinie, aktorzy z filmowym dorobkiem.

Ze względu na zimową aurę, już teraz pracuję z ekipą i aktorami nad scenami, które nagramy w teatrze Współczesnym w lutym. W jednej z nich, niemiecki oficer dyktuje kobiecie piszącej na maszynie, treść gazety policyjnej – rodzaj listu gończego. Ta symboliczna i spajająca cały film scena wymaga teatralnej czerni, rodzaju czarnej dziury symbolizującej reżim III Rzeszy. W roli oficera Robert Gondek, w roli niemieckiej kobiety – Beata Zygarlicka.
Scena na dworcu PKP, fot. Marcin Bielecki, PAP
W filmie pojawia się też druga para uciekinierów–pilotów RAF, którzy tak jak Norwegowie również docierają do Szczecina. To Anglik i Polak, którzy będą starali przedostać się do Szwecji. Polak odwiedzi też swoją siostrę mieszkającą w niemieckim Szczecinie z prośbą o pomoc.

Już w połowie lutego zaczynam kilkumiesięczny montaż i żmudną postprodukcję w której dźwięk i muzyka odegrają kluczową rolę. Film będzie gotowy w czerwcu i przed telewizyjną premierą zostanie pokazany podczas wielkiego zlotu żaglowców w Szczecinie w 2013 roku. Wejdzie też do stałego repertuaru Kina Zamek i pokazywany będzie w telewizjach w Polsce i na świecie.

Produkcja niewątpliwie będzie skutecznie promowała Szczecin i całe województwo Zachodniopomorskie. Ułatwi to anglojęzyczny narrator z Berlina, historyk Niko Rollmann, którego zaprosiłem do współpracy. Po premierze pojawi się sztuka teatralna "Wielka ucieczka na północ", nad którą już pracuję. W sztuce wystąpią filmowi aktorzy a sam spektakl będzie miał charakter multimedialny z wykorzystaniem fragmentów filmu.

Fotografie udostępnione przez: Andrzej Fader.
Wielka Ucieczka na północ - scena na dworcu i w schronie
REKLAMA
Pojezierze Myśliborskie - Cudna Kraina

Podziemne miasto

Rewal tanie pokoje

POLECAMY W POLSCE
Synagoga w Kazimierzu Dolnym.   Kazimierz Dolny
Pokoje gościnne Beitenu  w dawnej synagodze usytuowanej w samym sercu Kazimierza Dolnego,  pomiędzy Małym i Dużym Rynkiem. ----->

Zamek Gniew   Zamek Gniew
Potężna gotycka twierdza, siedziba królów, hetmanów i starostów, słynący z  turniejów, zaciętych bitew i spektakli zaprasza.  ----->

Karpacz. Hotel Artus.   Karpacz. Hotel Artus
Położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Karkonoskiego Parku Narodowego wyróżnia nas wśród innych hoteli. Cisza, spokój i bliskość gór.  ----->

Łagów. Bukowy Dworek   Łagów. Bukowy Dworek
Położony na obrzeżach Łagowskiego Parku Krajobrazowego oferuje kryty basen, centrum fitness, saunę, korty tenisowe oraz wannę z hydromasażem.   ----->
 
POLECAMY
Moja Polska. Miejsca warte zobaczenia! KREDYCIAK : Forum kredytowe zawierające opisy ofert  z sektora finansowego
średnia ilość wyświetleń dziennie: 181 372
  Newsletter zp.pl
Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl