Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Rożnowo Nowogardzkie - chrzanowa równina

Opublikowano w dniu: 2011-05-16       Aktualizowano w dniu: 2012-07-05 Autor: Kamil

Pokaż zachodniopomorskie na większej mapie

Średniej wielkości wieś, położona na granicy Równiny Goleniowskiej i Nowogardzkiej. Jest oddalona o około 6 kilometrów na zachód od siedziby gminy Maszewo. Wieś założono już w epoce średniowiecza, jednak na podstawie posiadanych dokumentów nie można podać dokładnej daty jej powstania.

Krajobraz wokół miejscowości nosi wyraźne ślady form wytopiskowych. Łagodne granice płytkiego zagłębienia powstały na skutek powolnego topnienia lodowca. Stworzyło to doskonałe warunki dla osadnictwa i późniejszych upraw rolnych. Do dziś Rożnowo Nowogardzkie słynie z upraw chrzanu, największych w całym zachodniopomorskim. Zapewne niejednokrotnie, na naszych stołach, pojawiał się ten specjał w formie ostrej, aromatycznej przyprawy. W świeżo startej postaci pomaga również na niektóre choroby układu pokarmowego, a w połączeniu z miodem i cukrem trzcinowym, działa wykrztuśnie. Dawniej w okolicy pozyskiwano również torf, czego dowodem są potorfia w obniżeniach Rożnowa. Z pól pod Rożnowem Nowogardzkim wypływa niewielka rzeka Wisełka - prawy dopływ Iny, a cały region ma dosyć skomplikowaną sieć hydrologiczną.

Rożnowo Nowogradzkie. Kościół z XV wieku.

Pierwsze pisane wzmianki o miejscowości pochodzą z XV wieku. Wymieniona jest w nich jako wieś parafialna, należąca do rodu Bork, a później także do rodów: Dewitz, Mildenitz oraz Petersdor.  W ostatniej ćwierci XVI wieku była we władaniu grafów von Eberstein – lenników Maszewa i okolicznych wsi. Dokumenty z późniejszych lat nie wskazują na własność lenną, a sama miejscowość zaczęła nabierać coraz bardziej rolniczego charakteru. W roku 1872 wymieniano tu  17 zagród chłopskich, 4 zagrodnicze oraz 6 chałupników, a ówczesna obsada wsi liczyła około 420 mieszkańców z czego znaczna część musiała być zatrudniona poza obszarem rolnym. Z biegiem lat liczba mieszkańców malała, wciąż jednak powstawały nowe budynki gospodarcze, co jest potwierdzeniem rolniczego charakteru miejscowości.

Rożnowo Nowogradzkie. Kościół z XV wieku.Najważniejszym, a zarazem najcenniejszym zabytkiem Rożnowa jest gotycko-romański kościół, który wzniesiono już na początku XV wieku. Salową świątynię rozplanowano na rzucie prostokąta bez wyodrębnionego prezbiterium. Mury kościoła zbudowano z kamienia polnego o niejednolitych wymiarach. Kamienie ułożono płaską stroną do lica i związano zaprawą wapienną z udziałem pokruszonej cegły i okrzesków kamiennych. W 1797 roku wybuchł pożar, który strawił część świątyni. Zmieniono wówczas założenie okien, od zachodu dobudowano niewielką drewnianą wieżę, a od południa zamurowano portal wejściowy. Obecnie główne wejście do świątyni prowadzi przez zachodni portal o prostych, rozglifionych ościeżach, które zamknięto od góry pełnym łukiem. Okna rozmieszczone są symetrycznie, po dwa na elewacji północnej i południowej oraz jedno na wschodnim szczycie. Po przebudowie ościeża zyskały prostą formę. Wymurowano je z cegły i zwieńczono pełnym łukiem. Mury świątyni przykryto dwuspadowym dachem. Po jego zachodniej stronie nadbudowano niewysoką wieżę o szkieletowej konstrukcji. Całość odeskowano i przykryto barokowym, blaszanym hełmem z iglicą. We wnętrzu kościoła, w zachodnim szczycie, znajduje się drewniana empora z organami.

Świątynia posadowiona jest w centrum miejscowości na sztucznie usypanym, wrzecionowatym nawsiu. Całość kościelnej parceli otoczono kamiennym murem z północną i południową bramą oraz zachodnią furtą. Do końca drugiej wojny światowej plac kościelny pełnił funkcję cmentarza. Po roku 1945 niemieckie nagrobki usunięto a całość terenu splantowano. Obecnie częściowo porośnięty jest starodrzewem. Bezpośrednio przy kościele znajduje się również pomnik poległych w czasie pierwszej wojny światowej. Niestety nazwiska poległych zatynkowano. Do cennych elementów wyposażenia kościoła należy również zaliczyć XV-wieczną chrzcielnicę. Wykonano ją w całości z granitu jako cylinder o średnicy 1 metra – obecnie znajduje się przy świątyni.

Rożnowo Nowogradzkie. Łąka przy drodze do wsi.

Kościół poświęcono 9 czerwca 1946 roku pod wezwaniem świętego Antoniego. Wcześniej, od roku 1750, Rożnowo było samodzielną parafią o wyznaniu ewangelicko-unijnym. Dopiero w 1945 roku, napływająca ludność katolicka, przejęła całą parafię, zmieniając przy tym jej wyznanie.


Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Popularne atrakcje

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90