Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Rynica - posiadłość sióstr cysterek.

Opublikowano w dniu: 2011-03-16       Aktualizowano w dniu: 2012-07-05 Autor: Kamil

Pokaż zachodniopomorskie na większej mapie

Średniej wielkości wieś, oddalona o około 2 kilometrów na zachód od głównego traktu komunikacyjnego Szczecin-Kostrzyn. Dziś Rynica należy do ziem administrowanych przez gminę Widuchowa ze swoją „stolicą” oddaloną o około 10 kilometrów na północ. Dawniej, w roku 1252, właścicielem ziemi widuchowskiej był Burchard z Vehlefanz (miejscowość w Brandenburgii, około 100 kilometrów na południowy - zachód od Rynicy), lennik księcia Barnima I. Ówczesny właściciel sprzedał wieś cysterkom ze Szczecina. Siostry przybyły z duńskiego Esrom i podlegały bezpośrednio opactwie cystersów z Kołbacza. Nabywały one wówczas wiele dóbr i posiadłości, najczęściej jednak owe dobra uzyskiwały z nadania książęcego. Pod koniec XIII wieku majątek sióstr zakonnych liczył już około 40 miejscowości.

Rynica. Kościół.

Zakup wsi w połowie XIII wieku, obejmował 64 łany nad potokiem Rodembeke. Początkowo sądzono, iż nazwa miejscowości wywodzi się właśnie od Rodembeke – czerwonego potoku, inne źródła podawały jednak niemieckie roden – karczować. Obecnie sądzi się, że nazwa wsi pochodzi od nazwy jeziora Rinitz, nieopodal dzisiejszej Rynicy.

Rynica. Kościół.Wiek XVI to już przynależność wsi do rodu Steinbecków, właścicieli, między innymi, Lisiego Pola. Kolejnymi właścicielami były rodziny Steinwehrów  oraz Hohenzollernów. Jeszcze do końca XIX wieku we wsi działały zakłady rzemieślnicze, między innymi: kowal, krawiec, kołodziej czy cieśla. Dziś już nie funkcjonują, a najciekawszą, zabytkową budowlą jest kościół.

Świątynia o charakterystycznej, ryglowej konstrukcji jest doskonale widoczna na tle całej wsi. Białe wypełnienia pól odbijają światło, kontrastują z ciemno malowaną, drewnianą konstrukcją, a całość uwydatniona jest na wzniesieniu. Niewielki, poewangelicki kościół wybudowano w pierwszej połowie XVIII wieku. Dziś poświęcony jest pod wezwaniem Narodzenia NMP. Rozplanowano go na rzucie prostokąta i przykryto trójspadowym, jednokaleniocowym dachem ceramicznym. Nad zachodnią częścią nawy wznosi się drewniana, odeskowana wieża, którą zwieńczono ostrosłupowym hełmem.

Wnętrze kościoła, z drewnianym stropem, kryje emporę chórową z XIX wieku. Wprawdzie nie zachowało się inne, oryginalne wyposażenie, jednak od niedawna zwracają na siebie uwagę ciekawe rzeźby: Pana Jezusa ukrzyżowanego, Matki Boskiej oraz świętego Jana Apostoła. Figury poświęcono 14 września 2010 roku, a ich autorem jest znany w szerokiej okolicy artysta rzeźbiarz Aleksander Fatyga, mieszkaniec pobliskiego Krzywina. Często bywa on fundatorem swoich rzeźb w miejscowościach gminy i nie tylko.

Rynica. Kościół.

Należy również zwrócić uwagę na współczesny obraz Matki Bożej Patronki Niepełnosprawnych, która przygarnia do siebie osobę na wózku inwalidzkim. Obraz często odwiedzany jest przez osoby niepełnosprawne, a co roku, w drugi weekend lipca przybywają tu licznie nie tylko z Polski, by uczestniczyć w Europejskich Spotkaniach Osób Niepełnosprawnych. Na przykościelnym placu znajduje się jeszcze figura Matki Boskiej od Niepełnosprawnych, Rynica. Dąb szypułkowy imieniem „Piast”, pomnik przyrody.również autorstwa Pana Aleksandra.

Zwiedzając okolicę nie należy zapominać o parku podworskim, w którym można jeszcze zobaczyć ruiny dawnego zamku i okazały dąb szypułkowy imieniem „Piast”, pomnik przyrody o obwodzie 710 cm.

Mieszkańcy wsi związani są ze swoją miejscowością i nie pozostają obojętni wobec swej historii. W 2003 roku, wspólnymi siłami, odrestaurowali zaniedbany cmentarz, gdzie spokój odnaleźli przedwojenni mieszkańcy Rynicy. U wejścia odsłonięto pamiątkową tablicę.

„Składamy hołd naszym przodkom z Roderbeck, połączony z podziękowaniem polskiej społeczności Rynicy, która umożliwiła wspólną drogę do porozumienia pomiędzy narodami. W cichym wspomnieniu – Rodacy”.

Właśnie dzięki takiej mentalności mieszkańców można uratować wiele innych zabytków od zapomnienia i całkowitego zniszczenia, a jest ich wiele w zachodniopomorskich wsiach. Potrzeba tylko chęci i odpowiednim wzorem są właśnie dzisiejsi mieszkańcy Rynicy.


Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Zobacz także:

Dobra Szczecińska
Dobra Szczecińska to wieś położona pod Szczecinem, na południowym skraju Puszczy Wkrzańskiej. Przez miejscowość przepływa rzeczka Mała Gunica.
Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Fotka dnia
Obecna ocena:
Zobacz i zagłosuj!
REKLAMA
Pojezierze Myśliborskie - Cudna Kraina

Podziemne miasto

Rewal tanie pokoje

POLECAMY W POLSCE
Synagoga w Kazimierzu Dolnym.   Kazimierz Dolny
Pokoje gościnne Beitenu  w dawnej synagodze usytuowanej w samym sercu Kazimierza Dolnego,  pomiędzy Małym i Dużym Rynkiem. ----->

Zamek Gniew   Zamek Gniew
Potężna gotycka twierdza, siedziba królów, hetmanów i starostów, słynący z  turniejów, zaciętych bitew i spektakli zaprasza.  ----->

Karpacz. Hotel Artus.   Karpacz. Hotel Artus
Położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Karkonoskiego Parku Narodowego wyróżnia nas wśród innych hoteli. Cisza, spokój i bliskość gór.  ----->

Łagów. Bukowy Dworek   Łagów. Bukowy Dworek
Położony na obrzeżach Łagowskiego Parku Krajobrazowego oferuje kryty basen, centrum fitness, saunę, korty tenisowe oraz wannę z hydromasażem.   ----->
 
POLECAMY
Moja Polska. Miejsca warte zobaczenia! KREDYCIAK : Forum kredytowe zawierające opisy ofert  z sektora finansowego
średnia ilość wyświetleń dziennie: 181 372
  Newsletter zp.pl
Popularne atrakcje
Facebook

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90