
Ryszewo to wieś, która jest jedną z najstarszych posiadłości opactwa cystersów w Kołbaczu. Pierwsze wzmianki o niej pochodzą z 1186 roku. Wymieniane były wtedy „pola ryszewskie”, które leżały w okolicach Ryszewa i Ryszewka. Obie wsie wymienione były w układzie z 1240 roku zawartym pomiędzy księciem Barnimem I i biskupem kamieńskim. Folwark Ryszewo został sprzedany w 1313 roku przez Johannesa Boeckmanna opatowi Teodorichowi z Kołbacza. W następnym roku przejął go klasztor. W roku 1356 folwark został przekształcony przez opata kołbackiego w wieś chłopską i uposażony w 62 łany ziemi. W 1360 roku cystersi otrzymali zezwolenie od księcia Barnima III na zamianę Ryszewa w wiejskie gospodarstwo folwarczne.
Poza własnością klasztorną w Ryszewie istniały także majątki prywatne. Pod koniec XVIII wieku wieś spłonęła. W połowie XIX wieku znajdowało się tam 18 gospodarstw pełnorolnych, 6 zagród kmiecych oraz posiadłości kościoła i parafii.
Ruiny kościoła gotyckiego
Obecny kościół wzniesiono na początku XVI wieku, wtedy też został przejęty przez protestantów. W 1590 roku określono go jako parafialny z filią w Turzu. W roku 1780 rozbudowano go i przekształcono. Od zachodu dobudowana została drewniana wieża zakończona barokowym, prześwitowym hełmem, podwyższono ściany i powiększono okna. Znalazł się tam również nowy ołtarz ambonowy. Przed rokiem 1945 do wyposażenia kościoła należały: świecznik typu korona, misa chrzcielna z trybowanym przedstawieniem Zwiastowania NMP i dwa dzwony.
W 1945 roku został doszczętnie zrujnowany. Na początku lat 90. XX wieku podjęto próby odbudowy budowli, jednak po dziś dzień pozostaje w ruinie.
Pod względem architektonicznym reprezentuje styl późnogotycki z elementami późnego baroku i późnego klasycyzmu.
Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail:
info@zp.pl