Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Rzeka Dziwna i most zwodzony w Dziwnowie

Opublikowano w dniu: 2010-06-03       Aktualizowano w dniu: 2015-12-15

Pokaż zachodniopomorskie na większej mapie

Rzeka Dziwna jest jedną z największych atrakcji Dziwnowa. Swoją nazwę zawdzięcza temu, że nurt nie zawsze wiedzie do morza, a cofa się i zalewa morską wodą Zalew Kamieński.

Rzekę cenią przede wszystkim wędkarze, bowiem  zdarza się, że zamiast rzecznej płoci czy okonia biorą ryby morskie: flądry czy nawet dorsze. Dzieje się tak właśnie w czasie „cofki”, kiedy wody Bałtyku wpływają wgłąb lądu.

Inną atrakcją Dziwnowa jest zwodzony most z podnoszonym przęsłem. Zbudowano go w latach 50 dwudziestego wieku. Przed wojną funkcjonowała tu przeprawa promowa łącząca oba brzegi cieśniny. Moment podnoszenia ważącego prawie 40 ton mostu to niesamowite wrażanie i niewątpliwa atrakcja turystyczna miasta.

Uważa się, że na moście w Dziwnowie kręcono sceny do jednego z odcinków popularnego serialu: "Czterej pancerni i pies".

Dzięki jednemu z naszych czytelników zagłębiliśmy się w artykuł i dziś go prostujemy. Nieco po czasie, ale jak mawiają „lepiej późno niż wcale”. Okazuje się, że informacja o czterech pancernych, psie i rudym 102 na moście w Dziwnowie jest nieprawdziwa.

W książce Marka Łazarza „Czterej pancerni i pies- przewodnik po serialu i okolicach” pojawia się jasna informacja, iż zdjęcia do odcinka, o którym wspominaliśmy w naszym artykule, nie były kręcone w Dziwnowie, tylko w Rybinie – Żuławy Wiślane. Za powstałą pomyłkę przepraszamy, zarówno wszystkich fanów zp.pl, jak i miłośników serii przygód Janka, Gustlika, Grzesia, Tomka, Szarika i reszty bohaterów.

Drążąc dalej temat odcinka „Daleki Patrol” naszą uwagę zwrócił jeden szczegół. Otóż Honorata – jedna z postaci pojawiająca się w odcinku – opisuje niestrzeżony most nad rzeką jako 100, czy nawet 200 letnią konstrukcję zwodzoną „z żelaza zrobioną”. W rzeczywistości most w Rybinie, gdzie rzeczywiście kręcono ujęcia odcinka, wybudowany został jako konstrukcja żelbetowo-drewniana. W takim wydaniu dziwnowska, stalowa konstrukcja jest bliżej filmowej fabuły :)

Oba mosty, ten w Dziwnowie i Rybinie, maja niemal identyczną konstrukcję podnoszenia elementu jezdni. Podążając za akcją serialu łatwo się pomylić mając jeszcze przed oczami fotografie mostu nad Dziwną.

Kończąc sprostowanie pozdrawiamy wszystkich fanów serialu oraz forumowicza o nicku „Arkona”, który zwrócił nam uwagę dotyczącą mostu.


Most w Dziwnowie


Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Zobacz także:

Międzywodzie - na wąskim przesmyku
Międzywodzie to jedna z ciekawiej położonych miejscowości na polskim wybrzeżu. Pas lądu, na którym znajduje wioska, ma szerokość zaledwie dwóch kilometrów.
Dziwnów - od rybackiej wioski do kurortu
Dziwnów to jedna z większych miejscowości letniskowych w tej okolicy, oblana wodami Bałtyku, rzeki Dziwny oraz Zalewu Kamieńskiego. Najwęższy pas lądu mierzy zaledwie dwieście metrów.
Dziwnówek - wioska przyjazna turystom
Dziwnówek – pięknie położona wieś u wybrzeży Morza Bałtyckiego i nad Zatoką Wrzosowską Zalewu Kamieńskiego. To typowo letniskowa miejscowość, która każdego roku jest tłumnie odwiedzana przez turystów.
IV Festyn Komandosa - Dziwnów 2013
Miniony weekend na polskim wybrzeżu odbywał się pod kryptonimem Festynu Komandosa w Dziwnowie. Była to już IV edycja imprezy, która powstała by przybliżyć nieco tajemnicę polskich jednostek specjalnych.
Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
 1. Arkona
  Arkona  Nigdy w Dziwnowie nie kręcono "czterech pancernych".Most stalowy????
  2013-02-01 15:11 · Odpowiedz · Raportuj
 2. Gość
  Gość  Nie mogę sobie przypomnieć, jak to wyglądało, a w sieci nie znalazłem odpowiedniego odcinka. Wydaje mi się jednak, że w serialu wyglądał podobnie - kojarzę jakąś akcję z motocyklem ?
  2013-02-05 11:38 · Odpowiedz · Raportuj
 3. Meser
  Meser  Ha...ja za to słyszałem, że w Dziwnowie kręcili Klossa! Chyba starego bo o nowym już by było głoścno :P
  2013-02-05 12:50 · Odpowiedz · Raportuj
 4. Arkona
  Arkona  Sprostowanie jest ok. Ale most Przede wszystkim nie został wybudowany w 1946 roku a jak już go wybudowano to pierwsza konstrukcja była w większości drewniana, a część zwodzona była żelbetowa....W artykule pewnie mowa o innym moście ;) Tym, który był...(szukajcie a znajdziecie) ;)
  2013-02-12 22:42 · Odpowiedz · Raportuj
Popularne atrakcje

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90