Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Sarbinowo - miejsce XVIII-wiecznej bitwy

Opublikowano w dniu: 2010-10-20       Aktualizowano w dniu: 2012-07-05

Pokaż zachodniopomorskie na większej mapie

Sarbinowo to jedna z najdalej położonych na południe miejscowości województwa zachodniopomorskiego. Przed reformą administracyjną w 1999 roku, Sarbinowo wchodziło w skład gminy Dębno i przynależało do województwa gorzowskiego. Obecnie niedaleko od Sarbinowa rozciąga się granica z województwem lubuskim. Na północ od Sarbinowa w odległości 10 km znajduje się Dębno (województwo zachodniopomorskie), zaś oddalony o ok. 10 km na południe od wioski leży Kostrzyn nad Odrą (województwo lubuskie), dawna pruska twierdza.

Wokół miejscowości rozciągają się przede wszystkim użytki rolne poprzecinane iglastymi i mieszanymi lasami, z przewagą tych pierwszych. Ze względu na podmokły charakter terenów w wielu miejscach wykształciły się torfowiska po dawnych oczkach wodnych. W okolicznych lasach spotkać można sarny, jelenie, dziki, wiewiórki, lisy, kuny leśne, borsuki i zające. Pobliskie torfowiska i szuwary zamieszkują ptaki wodne, takie jak: kaczki, żurawie, perkozy, bąki, trzcinniczki, derkacze, potrzosy, trznadle. W zawiązku z występowaniem licznej populacji gryzoni jest tutaj wiele gatunków ptaków drapieżnych: sowy, pustułki, myszołowy. Zaobserwować można także bieliki, kormorany, żurawie, czaple, bociany, łabędzie, bażanty, kuropatwy.

Sarbinowo.

Pierwsza wzmianka o miejscowości pojawiła się 1262 roku w jednym z dokumentów zakonu Templariuszy. Ta dawna starosłowiańska osada o nazwie Czarna Woda, bądź Czarny Potok, w XIII wieku była jedną z wielu miejscowości nadanych Templariuszom, którzy w latach trzydziestych przybyli na te tereny. W pobliskich Chwarszczanach znajdowała się komandoria, z której Templariusze zarządzali nadanymi przez księcia Władysława Odonica okolicznymi wioskami, m.in. Sarbinowem. W kolejnych wiekach, burzliwe dzieje zakonów rycerskich powodują, że Sarbinowo przechodzi z rąk Templariuszy w ręce zakonu Joannitów, następnie staje się własnością Krzyżaków, aby w końcu ponownie znaleźć się w granicach Brandenburgii.

Wiek XVI to okres reformacji w Niemczech, gdzie część landów przeszła na luteranizm. Nowe wyznanie staje się obowiązujące także w Nowej Marchii, na terenach której znajdowała się wieś Sarbinowo, co wiązało się z przyjęciem wiary protestanckiej. Jednak najbardziej znaczącym wydarzeniem dla wsi był wybuch wojny siedmioletniej (1756-1763). O tej wojnie mówi się, że była pierwszą wojną o zasięgu światowym, ponieważ rozgrywała się na terenie Europy, Ameryki Północnej oraz w Indiach. Przyczyną wybuchu tego konfliktu było wkroczenie armii pruskiej do Saksonii, do której rościła sobie pretensje również Austria. Eskalacja konfliktu spowodowała przystąpienie do wojny kolejnych krajów europejskich: Francji, Anglii, Rosji, Holandii, Hiszpanii, Portugalii, Szwecji.

Sarbinowo.

W toku działań wojennych wojska rosyjskie zajęły tereny Prus od Królewca, aż po Berlin zagrażając istnieniu królestwa pruskiego. W związku z wkroczeniem armii rosyjskiej na Śląsk, Fryderyk II Wielki postanowił ją zniszczyć wydając 25.08.1758 roku bitwę nieopodal miejscowości Sarbinowo. Po kilkunastu godzinach walki, olbrzymich stratach (zginęło ok. 30 000 ludzi), wyczerpane obie armie zaprzestały dalszej walki. Mimo, że bitwa nie została ostatecznie rozstrzygnięta Rosjanie wycofali się do Wielkopolski, a Prusacy podążyli na Śląsk. Zakończona batalia była jedną z najkrwawszych bitew XVIII wieku.

Sarbinowo. Kościół pw. Wniebowzięcia NMP.W miejscu starcia, Prusacy ustawili pomnik upamiętniający ich „zwycięstwo”. Jednakże po II wojnie światowej pomnik zniszczono. Dzisiaj w miejscu dawnego monumentu znajduje się jedynie stos kamieni tam, gdzie stacjonował król pruski Fryderyk II Wielki - głównodowodzący armią pruską w bitwie pod Sarbinowem. W 2008 roku, w 250 lat po bitwie, została zorganizowana inscenizacja historyczna przedstawiająca niektóre epizody z walk między armiami Prus i Rosji. W inscenizacji uczestniczyły grupy rekonstrukcyjne z Polski, Niemiec i Czech. Częścią tej historii jest zapomniany obraz „Bitwa pod Sarbinowem” namalowany w 1899 roku przez Wojciecha Kossaka na zlecenie cesarza Wilhelma II. Po pracach konserwatorskich obecnie jest eksponowany w budynku po byłych koszarach pruskich w Poczdamie.

Podczas bitwy pod Sarbinowem oprócz kilkudziesięciu tysięcy ofiar ludzkich, zniszczona została cała wieś, ostrzelana przez rosyjską artylerię. Dopiero po 10 latach, w 1768 roku, dekretem cesarza Fryderyka Wielkiego, Sarbinowo zostało odbudowane. Na początku następnego wieku, w latach 1806-1807, rejony te znalazły się pod okupacją, tym razem wojska napoleońskich. Dopiero upadek Napoleona w 1815 roku, przywrócił na tych ziemiach pokój.

W 1825 roku postawiono nowy kościół na fundamentach wzniesionej w XV wieku świątyni gotyckiej. Jako główny materiał budulcowy posłużyły kamienie granitowe oraz cegły. W latach 1832 i 1840 wykonano całkowicie od nowa wyposażenie wnętrza kościoła: neobarokowy drewniany ołtarz główny z obrazem przedstawiającym Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny oraz neogotycką drewnianą chrzcielnicę, które zachowały się do dzisiaj. W 1890 roku piorun zniszczył wieżę kościelną, odbudowaną w 1892 roku. W następnym wieku, już po II wojnie światowej, w latach 70. na stropie nawy namalowano sceny z Nowego Testamentu.

Koniec XIX wieku to okres budowy fortu w Sarbinowie, który wespół z twierdzą Kostrzyn oraz innymi pomniejszymi fortyfikacjami, miał stanowić zabezpieczenie przepraw przez Odrę i Wartę oraz chronić szlak komunikacyjny między Szczecinem a Gorzowem Wielkopolskim. Okres budowy fortu w Sarbinowie przypada na lata 1883-1887. Przyjmuje się, że twierdza w Sarbinowie była typowym ceglanym fortem o zarysie architektonicznym "Fortu Biehlera", charakteryzującym się dwoma wałami ziemnymi, bronionym ukrytymi działami i zamykającymi dostępu do niego bateriami artyleryjskimi. Sarbinowska twierdza została zmodernizowana ze względu na rozwój broni palnej, w szczególności siły i zasięgu artylerii. Obecnie fortyfikacje to już ruina, jednakże wciąż można podziwiać solidne mury i układ dawnej twierdzy, znajdującej się za wioską w pobliskim lesie, w kierunku na Kostrzyn.

Kościół w latach 1982-86. Zdjęcia udostępnione dzięki Wydziałowi Budowlanemu i Sztuki Kościelnej Kurii Metropolitalnej Szczecińsko-Kamieńskiej.
Sarbinowo - miejsce XVIII-wiecznej bitwy
Sarbinowo - miejsce XVIII-wiecznej bitwy
Sarbinowo - miejsce XVIII-wiecznej bitwy
Sarbinowo - miejsce XVIII-wiecznej bitwy
Sarbinowo - miejsce XVIII-wiecznej bitwy

Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Zobacz także:

Krześnica - na skraju Pomorza
Krześnica leży niecałe 3 kilometry od południowej granicy województwa, w gminie Dębno. Mieszka tu ponad 360 osób. Pierwsze zapiski na temat miejscowości pojawiły się już w połowie XIII wieku.
Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Fotka dnia
Obecna ocena:
Zobacz i zagłosuj!
REKLAMA
Pojezierze Myśliborskie - Cudna Kraina

Podziemne miasto

Rewal tanie pokoje

POLECAMY W POLSCE
Synagoga w Kazimierzu Dolnym.   Kazimierz Dolny
Pokoje gościnne Beitenu  w dawnej synagodze usytuowanej w samym sercu Kazimierza Dolnego,  pomiędzy Małym i Dużym Rynkiem. ----->

Zamek Gniew   Zamek Gniew
Potężna gotycka twierdza, siedziba królów, hetmanów i starostów, słynący z  turniejów, zaciętych bitew i spektakli zaprasza.  ----->

Karpacz. Hotel Artus.   Karpacz. Hotel Artus
Położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Karkonoskiego Parku Narodowego wyróżnia nas wśród innych hoteli. Cisza, spokój i bliskość gór.  ----->

Łagów. Bukowy Dworek   Łagów. Bukowy Dworek
Położony na obrzeżach Łagowskiego Parku Krajobrazowego oferuje kryty basen, centrum fitness, saunę, korty tenisowe oraz wannę z hydromasażem.   ----->
 
POLECAMY
Moja Polska. Miejsca warte zobaczenia! KREDYCIAK : Forum kredytowe zawierające opisy ofert  z sektora finansowego
średnia ilość wyświetleń dziennie: 181 372
  Newsletter zp.pl
Popularne atrakcje
Facebook

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90