Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Sibin - kościół z XIII wieku

Opublikowano w dniu: 2010-10-04       Aktualizowano w dniu: 2012-07-05

Pokaż zachodniopomorskie na większej mapie

W wielu małych miejscowościach jednymi z ciekawszych obiektów zabytkowych są przeważnie kościoły, czasem zabudowa wsi. Sibin (Zebbin, wcześniej Sybin, Sebin) - wieś położona niedaleko Kamienia Pomorskiego, nie odbiega od tej reguły. Jednym z ciekawszy tutejszych obiektów jest późnogotycki kościół z XIII wieku. Drugim obiektem wartym uwagi jest park dworski z drugiej połowy XVIII, przebudowany na park krajobrazowy w XIX wieku.

Kościół pw. Chrystusa Króla w Sibinie został wybudowany w XIII wieku (pierwsze wzmianki o istnieniu kościoła pochodzą z 1288 roku). W trakcie II wojny światowej zniszczony, w drugiej połowie lat siedemdziesiątych odbudowany i przywrócony do działalności parafialnej. Wszystkie ściany świątyni wzniesiono z kamienia narzutowego i cegły, zaś w partii fundamentowej zastosowano sporych rozmiarów głazy.

Sibin. Kościół pw. Chrystusa Króla.

W świątyni zachowało się część wyposażenia barokowego jak ołtarz oraz ambona z 1752 roku. Warto również zwrócić uwagę na zabytkowe organy z 1877 roku. Najstarszym zabytkiem jest dzwon kościelny z 1521 roku, wykonany przez stargardzkiego ludwisarza Lutke Rose. Wokół kościoła znajduje się cmentarza parafialny, otoczony ceglanym murkiem, na którym do dnia dzisiejszego zachowały się zarysy grobów.

Sibin. Kościół pw. Chrystusa Króla.


Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Popularne atrakcje

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90