Ratusz miejski w Sławnie powstał w 1907 roku. Jego budowa trwała dwa lata. O tym, jak bardzo był potrzebny, może świadczyć fakt, że już na rok przed zakończeniem budowy, odbyło się tu pierwsze uroczyste posiedzenie w dopiero co wzniesionej sali obrad.
II wojna światowa oszczędziła budowlę przed zniszczeniem (jako jeden z niewielu budynków Sławna). Dzięki temu do dzisiaj w praktycznie niezmienionej formie zachowały się dawne elementy dekoracyjne we wnętrzach budynku – okna, drzwi, okucia, kafle oraz balustrady na klatkach schodowych. Wszystko ma już ponad sto lat.
Charakterystycznym elementem tej budowli jest sala obrad, zwana też herbową. W witrażowych oknach umieszczone zostały herby Sławna, Darłowa, Polanowa i Sianowa oraz szlacheckich rodów, które wspomagały finansowo budowę ratusza.
Innym, rzadko już spotykanym elementem wyposażenia są kołowrotki ze stalowymi linami, które podtrzymują żyrandole w sali konferencyjnej. To rozwiązanie pozwala na podnoszenie i opuszczanie żyrandoli ważących kilkadziesiąt kilogramów. Te kołowrotki funkcjonują niemalże od samego początku istnienia ratusza.
Bogato zdobiony jest także gabinet burmistrza – warto zwrócić uwagę na sześcioramienny żyrandol z rzeźbą sowy oraz na stojący zegar z lat dwudziestych.
Patrząc na budynek z zewnątrz, w oczy rzuca się pokaźny portal prowadzący do środka oraz mansardowy dach zwieńczony kilkoma mniejszymi i jedną większą wieżyczką o cebulastej kopule.
Dzisiaj mieści się tutaj Urząd Miejski i Urząd Gminy. A miłośników wystaw graficznych zaprasza galeria "W Ratuszu". Oglądać można tu prace graficzne, głównie exlibrisy.
Fot. Wikipedia (Promocjaslawno)
Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail:
info@zp.pl