Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Smolnica - dawne niedźwiedzie pole

Opublikowano w dniu: 2010-10-31       Aktualizowano w dniu: 2012-07-05

Pokaż zachodniopomorskie na większej mapie

Pochodzenie nazwy

Smolnica, stara słowiańska osada, zamieszkana już od VIII wieku przez Lubuszan. Przypuszczalnie najdawniejsza nazwa wioski – Berenvelde, pochodzi od nazwiska założyciela (zasadźcy) wsi, wywodzącego się z pomorskiego rodu von Behr (niedźwiedź). Po raz pierwszy wzmianka o wsi pochodzi z roku 1335. Od 1337 roku wieś przyjęła nazwę Berenfelde, oznaczającą „niedźwiedzie pole”. Obecną nazwę miejscowości nadano urzędowo w 1947 roku. Nazwa Smolnica nawiązuje do rzeczki Smolnitz (polska Kosa) oraz pobliskiego lasu (Merica Smolnitz).

Topografia

Wieś Smolnica zamieszkana przez prawie 600 mieszkańców znajduje się na równinie smolnickiej, która charakteryzuje się falistym terenem osiągającym w najwyższym punkcie do 70 m n.p.m. Wokół wsi rozciągają się głównie ziemie orne i niewielkie kompleksy leśne. Niedaleko od wioski znajduje się Jezioro Czaple o długości linii brzegowej 2 km.

Smolnica. Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

Historia

Niedawne odkrycia archeologiczne pod koniec lat 90. XX wieku wykazały, że w wiekach XI-XIII oprócz podstawowej działalności rolniczej, mieszkańcy zajmowali się garncarstwem. Znalezisko kilku tysięcy odłamków ceramiki średniowiecznej oraz jamy piecowej potwierdzają te przypuszczenia.

Smolnica. Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.Podczas najazdu na Nową Marchię w 1335 roku, Władysław Łokietek całkowicie zniszczył Smolnicę. W 300 lat później wieś jest ponownie zniszczona w wyniku działań wojennych, w związku z trwająca wojną trzydziestoletnią (1618-1648). Po 120 latach w wyniku kolejnej wojny (tzw. wojny siedmioletniej 1756-1763), wioska uległa zniszczeniu po rabunkowej akcji żołnierzy rosyjskich w przededniu bitwy pod Sarbinowem (sierpień 1758 rok).

Po zakończeniu II wojny światowej tereny na wschód od Odry na mocy traktatu poczdamskiego weszły w granice administracyjne Polski. Po zakończeniu wojny mieszkańcy Smolnicy zostali wysiedleni do Niemiec, za Odrę, która stała się po 1945 roku naturalną granicą polsko-niemiecką.

Zabytki

W Smolnicy jest kilka obiektów zabytkowych na które warto zwrócić uwagę. Najstarszym zabytkiem wydaje się być niedawno odkryte naczynie o kulistym dnie wydobyte z późnośredniowiecznego warsztatu garncarskiego, datowane na XI-XIII wiek. Obecnie zobaczyć je można w Muzeum Lubuskim w Gorzowie Wielkopolskim.

Kolejnym obiektem zabytkowym jest wybudowany w pierwszej połowie XIII wieku jednonawowy kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Budowla wzniesiona została z regularnie ciosanej granitowej kostki. W XIV wieku do zachodniej cześć kościoła dobudowano masywną wieżę o szerokości równej nawie. W dobie reformacji, w pierwszej połowie XVI wieku świątynia została zamieniona na kościół protestancki. W 1716 roku wieżę zwieńczono barokowymi ozdobnikami. W kolejny wieku - w 1858 roku, właściciel pobliskiego majątku zakupił do kościoła organy, zaś w 1886 roku zmieniono wystrój wewnętrzny kościoła nadając mu neogotycki charakter.

Podczas II wojny światowej kościół został zniszczony przez armię radziecką. Odbudowany został dopiero w latach 80. XX wieku. Udało się zachować wczesnogotycką formę świątyni. Przy kościele znajduje się nieczynny cmentarz, wpisany do rejestru zabytków.

Smolnica. XIX-wieczny pałac w stylu neoklasycystycznym.

Następnym zabytkiem jest XIX-wieczny pałac w stylu neoklasycystycznym, wpisany w 2008 roku do rejestru zabytków, ze względu na zachowany układ kompozycyjny elewacji, wystrój architektoniczny i wyposażenie wnętrza. Wybudowany w 1766 roku przez Ottona Friedricha von der Marwitz, został przebudowany sto lat później. W 1879 roku pałac uległ zniszczeniu w wyniku pożaru, który strawił cały budynek. Dopiero w 1881 roku udało się go odbudować, otaczając go dodatkowo stawami.

Pod koniec II wojny światowej w pałacu znajdowała się kwatera sztabu wojsk radzieckich. Niestety po wojnie cenne elementy wnętrza zostały zniszczone przez żołnierzy Armii Czerwonej. Po opuszczeniu tych terenów przez wojsko, budynek pałacu przez wiele lat służył jako siedziba miejscowego PGR-u. Obecnie znajduje się tutaj Zespół Szkół Rolniczych.

Smolnica. XIX-wieczny pałac w stylu neoklasycystycznym.

W XIX wieku, wokół pałacu założono park o powierzchni 5 ha, wpisany do rejestru zabytków. Pośród parkowych drzew przeważają klony, lipy, dęby, jesiony, kasztanowce, graby, których wiek szacuje się na 150-200 lat. Znajduje się tutaj 27 gatunków drzew liściastych, 9 gatunków drzew iglastych i 24 gatunki krzewów oraz pnączy.

Smolnica - dawne niedźwiedzie pole
Smolnica - dawne niedźwiedzie pole
Smolnica - dawne niedźwiedzie pole
Smolnica - dawne niedźwiedzie pole
Smolnica - dawne niedźwiedzie pole
Smolnica - dawne niedźwiedzie pole
Smolnica - dawne niedźwiedzie pole
Smolnica - dawne niedźwiedzie pole
Smolnica - dawne niedźwiedzie pole
Smolnica - dawne niedźwiedzie pole
Smolnica - dawne niedźwiedzie pole
Smolnica - dawne niedźwiedzie pole
Smolnica - dawne niedźwiedzie pole
Smolnica - dawne niedźwiedzie pole
Smolnica - dawne niedźwiedzie pole

Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Popularne atrakcje

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90