Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Sobieradz - osada woja Sobieradza

Opublikowano w dniu: 2011-01-31       Aktualizowano w dniu: 2012-07-05 Autor: Kamil

Pokaż zachodniopomorskie na większej mapie

Jak głoszą podania, wieś została założona przez woja Sobieradza. W roku 1243 była wymieniona w dokumentach potwierdzających jej zakup przez cystersów z Kołbacza. Mnisi przybyli na okoliczne ziemie z duńskiego Esrum i przyczyniali się do szybkiego rozwoju słowiańskich osad. W dokumentach sprzedaży miejscowość wymieniana jest pod niemiecką nazwą Woltersdorf i zniemczoną w brzmieniu, słowiańską Zibberose. Przed sprzedażą należała do rycerza Burcharda de Megow, który jako pierwszy rozpoczął kolonizacje miejscowości niemieckimi osadnikami.

Sobieradz do dziś charakteryzuje się wyraźnym układem owalnicy z kościołem posadowionym na tak zwanym nawsiu. Inaczej niż w przypadku większości podobnych założeń przedstawia się ukształtowanie terenu, nad którym wznosi się kościół. Jest on rozległy i raczej nisko położony, co powoduje ustawiczne zalewanie wodą. Można sobie wyobrazić dawną osadę, którą założono wokół dużego jeziora. Z biegiem lat wody jeziora ustępowały, a zabudowa zbliżała się do centrum owalu. Obecnie wieś administracyjnie podlega gminie Gryfino i jest oddalona o około 6 km na południowy wschód od miejscowości Gardno.

Sobieradz. Kościół z XIII wieku.

W końcu XIII wieku, z inicjatywy kołbackich cystersów, w Sobieradzu wzniesiono kościół na planie prostokąta bez chóru i wieży. Jako budulca użyto kwadr granitowych, które tworzą w murze regularne warstwy. Obecnie świątynia odbiega swoją formą od pierwotnego, cysterskiego założenia. Dziewiętnastowieczna przebudowa wprowadziła liczne, gotyckie elementy, z których najbardziej wyrazistym jest zachodnia wieża. Dobudowano ją do zachodniego szczytu, na prostokątnym fundamencie o szerokości nawy, używając dwóch rodzajów budulca. Na wysokości murów kościoła wieżę wzniesiono z ciosanego kamienia, opasając każde dwie warstwy, dwiema warstwami cegły. Powyżej nawy wieżę wymurowano w całości z cegły, wieńcząc ją dwuspadowym dachem ze ścianami szczytowymi.

W przyziemiu wieży znajduje się portal z głównym wejściem do świątyni. Ościeże dwuuskokowe zamykają się ostrołukowo jednak sama wnęka drzwiowa zwieńczona jest łukiem odcinkowym. Powyżej drzwi, na ceglanym polu znajduje się blenda w kształcie krzyża. Do dziś po trzech oryginalnych portalach pozostał tylko północny. Portal południowy zamurowano, a zachodni został przykryty elewacją wieży. Na wschodnim szczycie przemurowaniu uległo wyraźne okno z profilowanymi, ceglanymi ościeżami i ostrołukowe, piramidalne blendy.

Sobieradz. Kościół z XIII wieku.

We wnętrzu kościoła brakuje już XIX wiecznego wyposażenia, które pochłonął ostatni remont. Warto jednak wspomnieć o okazałych, nowych witrażach, które ufundowali potomkowie Georga i Maxa Runze. Obaj antenaci tego rodu żyli na przełomie XIX i XX wieku. Dr Max Runze był historykiem sztuki, muzykologiem i wydawcą dzieł słynnego, niemieckiego kompozytora Carla Lewe, który w 1820 roku osiadł w Szczecinie. Dr Georg Runze jako etyk i filozof zasłynął po wydaniu „Etyki”, podstawowego podręcznika uniwersyteckiego dla wielu pokoleń studentów i wykładowców.

Plac, na którym wybudowano świątynię, znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie cmentarza. Ocalał na nim dobrze zachowany grób rodziny Runze. Wokół cmentarza biegnie mur kamienny, w którym od północy i południa zatopione są dwie XIV wieczne bramy o ostrołukowym wykroju.

Sobieradz. Brama z XIV wieku.

Przez Sobieradz biegnie malownicza, nieczynna już linia kolejowa Gryfino-Pyrzyce. Na południe od wsi znajduje się jezioro o tej samej nazwie.


Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Popularne atrakcje

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90