Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Sowno - książęce posiadłości

Opublikowano w dniu: 2011-03-06       Aktualizowano w dniu: 2012-07-05 Autor: Kamil

Pokaż zachodniopomorskie na większej mapie

Wieś w południowo-wschodniej części Puszczy Goleniowskiej, nieopodal zachodniego brzegu malowniczej rzeki Iny. Historia miejscowości sięga średniowiecza, kiedy to leżała w dobrach zakonu cystersów z opactwa w Kołbaczu. Jak głosi legenda, została założona przez pewnego kołbackiego kowala. Człek ów, nękany nieszczęściami, często przechadzał się nocą po okolicy, przez co zwany był Sową. Pewnej nocy posłał opat cysterski po kowala, aby ten wykonał dla braciszków pewne prace. Kowal nie rad był brać zapłatę od zakonników. Powiedział więc opat „dobrym człowiekiem jesteś…” i nakazał kowalowi wziąć co zechce z naprawionych nocą beczek, a było tam jęczmienia, żyta i grochu. Wziął więc kowal fartuch grochu na zupę i wrócił rankiem do swej izby. Zmęczony pracami rzucił zawiniątko z grochem w kąt, a sam położył się spać. Żona jego, sprzątając izbę, zaciekawiona zajrzała do zawiniątka. Posypały się wtedy z niego złote dukaty. Odtąd kowal z rodziną nie cierpieli już nieszczęść, a za tajemnicze dukaty kupili szmat ziemi w puszczy, budując tam dom i kuźnię. Tak właśnie dał kowal początek wsi Sowno.

Po sekularyzacji dóbr zakonnych wieś z całą okolicą przeszła w ręce książąt szczecińskich. Obecnie Sowno należy do gminy Stargard Szczeciński i oddalona jest około 16 km na północny-zachód od jej siedziby.

Sowno. Kościół z XIX wieku.Z miejscowością związana jest dawna osada Podlesie, która dziś jest jej integralną częścią. Dawniej znajdowała się tu rezydencja myśliwska księcia Jana Fryderyka. Do dziś nie zachowały się ślady po dawnej posiadłości. Istnieją jednak spisane relacje, które przedstawiają jej dawną świetność. W drugiej połowie XVI wieku istniejący tu dwór miał dwa pietra i wznoszącą się ponad dachem wieżę. W przyziemiu znajdowała się kaplica, a nad nią apartamenty mieszkalne. Przy głównym dziedzińcu zbrojownia – „dom myśliwski” wraz z pokojami dla gości i specjalną rampą sięgająca piętra, która umożliwiała miłośnikom jazdy konnej podjeżdżać bezpośrednio do izby mieszkalnej. Na terenie drewnianej rezydencji znajdowała się jeszcze między innymi: wozownia, piekarnia, kuźnia, dworek dla szlachty oraz karczma. Nie dziwi takie położenie książęcej rezydencji. Do dzisiejszego dnia okoliczne tereny oferują doskonałe warunki miłośnikom polowań. Licznie występują tu dziki, sarny, jelenie a szczęśliwcy dostrzegą nawet łosia.

W końcu XIX wieku we wsi wzniesiono z cegły neogotycki kościół. Budowlę rozplanowano na rzucie prostokąta z wydzielonym od wschodu prezbiterium i zachodnią wieżą, która wznosi się wysoko ponad murami i dwuspadowym dachem nawy. Wieża zwieńczona jest smukłym hełmem krytym blachą, a w jej przyziemiu znajduje się masywny, czterouskokowy, zamknięty ostrołukowo portal z głównym wejściem do świątyni. Budowla posiada typowe dla neogotyku założenie architektoniczne z wysokimi, wąskimi ościeżami okiennymi, które dobrze doświetlają wnętrze świątyni. Do murów nawy przylegają wysokie przypory, które oddzielają każdą kolejną partię okien.

We wnętrzu kościoła znaleźć można bogate wyposażenie o ciekawej historii. Renesansowy ołtarz i ambona, które pochodzą z lat 1554 – 1561, zostały ufundowane przez Barnima XI dla kaplicy w Oderburgu. Później kilkukrotnie je przenoszono. Trafiły między innymi, za sprawą Jana Fryderyka, do kaplicy rezydencji myśliwskiej w Podlesiu. Zarówno ołtarz jak i ambona były wykonane przez norymberskich snycerzy, a według legendy to również książe Barnim jest ich współautorem. Innym cennym elementem w wyposażeniu kościoła jest płaskorzeźba z piaskowca, którą wyeksponowano w kruchcie wieżowej. Przedstawia ona Mikołaja Hinze, błazna księcia Jana Fryderyka.

Wiąże się z nią kolejna legenda, która wyjaśnia genezę powstania płyty. Pewnego razu, podczas spaceru nad rzeką, błazen zepchnął księcia do jej nurtu. Książe postanowił ukarać błazna ścięciem. Miał to być jednak żart Jana Fryderyka, a kat miał użyć do „egzekucji” kawałka kiełbasy. Nieświadomy błazen został uderzony przez kata w szyję i zmarł z przejęcia na zawał serca. Było to w roku 1599. Książe przejęty tym wydarzeniem, wyprawił swemu błaznowi uroczysty pogrzeb i ufundował pamiątkową tablicę.

Na kościelnej parceli znajduje się cmentarz, a w środku wsi, przy skrzyżowaniu dróg, kamienny pomnik poświęcony poległym podczas pierwszej wojny światowej. Okolice Sowna to obecnie popularne turystycznie tereny. Rzeka Ina doskonale nadaje się na spływy kajakowe, dzięki którym można podziwiać dzikie tereny, często niedostępne z suchego lądu. Bogactwo fauny i flory sprawia, iż można tu spotkać okazy ściśle chronione, zagrożone wyginięciem. Na łąkach i szuwarach występują liczne populacje storczyków, a ponad nimi można zobaczyć, rozłożyste na dwa metry, skrzydła orła bielika. Przez Sowno i Puszczę Goleniowską przebiega znakowany, 35 kilometrowy szlak Anny Jagiellonki ze Stargardu Szczecińskiego do Szczecina-Załomia.


Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Zobacz także:

Brzegiem meandrującej Iny
Rzeka Ina ma długość 126 kilometrów i stanowi prawy dopływ Odry. Meandry Iny są idealnym miejscem do aktywnego spędzania czasu. Można wybrać się w dół rzeki kajakiem lub pozostać na brzegu i zająć się wędkowaniem.
Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
  1. promyk
    promyk  Ciągle powtarzany błąd... Ręce opadają BIELIK NIE JEST ORŁEM! Jest bielikiem. Należy, tak jak orły do jastrzębiowatych, ale to nie to samo. Sikora należy do wróblowatych, ale nikomu nie wpadnie do głowy, żeby nazywać ją wróblem.
    2017-02-05 23:18 · Odpowiedz · Raportuj
Fotka dnia
Obecna ocena:
Zobacz i zagłosuj!
REKLAMA
Pojezierze Myśliborskie - Cudna Kraina

Podziemne miasto

Rewal tanie pokoje

POLECAMY W POLSCE
Synagoga w Kazimierzu Dolnym.   Kazimierz Dolny
Pokoje gościnne Beitenu  w dawnej synagodze usytuowanej w samym sercu Kazimierza Dolnego,  pomiędzy Małym i Dużym Rynkiem. ----->

Zamek Gniew   Zamek Gniew
Potężna gotycka twierdza, siedziba królów, hetmanów i starostów, słynący z  turniejów, zaciętych bitew i spektakli zaprasza.  ----->

Karpacz. Hotel Artus.   Karpacz. Hotel Artus
Położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Karkonoskiego Parku Narodowego wyróżnia nas wśród innych hoteli. Cisza, spokój i bliskość gór.  ----->

Łagów. Bukowy Dworek   Łagów. Bukowy Dworek
Położony na obrzeżach Łagowskiego Parku Krajobrazowego oferuje kryty basen, centrum fitness, saunę, korty tenisowe oraz wannę z hydromasażem.   ----->
 
POLECAMY
Moja Polska. Miejsca warte zobaczenia! KREDYCIAK : Forum kredytowe zawierające opisy ofert  z sektora finansowego
średnia ilość wyświetleń dziennie: 181 372
  Newsletter zp.pl
Popularne atrakcje
Facebook

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90