Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Strachocin - ślady joannitów

Opublikowano w dniu: 2012-05-21       Aktualizowano w dniu: 2012-05-21 Autor: Tomasz

Pokaż zachodniopomorskie na większej mapie

Wieś położona nad rzeką Krąpiel w gminie Stargard Szczeciński, oddalona 4 km od jej siedziby. Została założona w pierwszej połowie XII wieku, a od 1229 roku figuruje jako własność stargardzkich joannitów. Wykopaliska archeologiczne wskazują, że osadnictwo w Strachocinie istniało już w VI wieku i utrzymywało się również w wiekach późniejszych.

Przed rokiem 1187 za sprawą książąt pomorskich okoliczne ziemie stały się własnością joannitów. Siedzibę swojej komandorii szpitalnicy wznieśli w Pęzinie. Pierwsze pisane wzmianki o wsi datuje się na 1229 rok. Właśnie w tym roku Książę Barnim potwierdził, że Strachocin leży w dobrach joannitów.

Kościół z XIII wiekuStrachocin należał również do posiadłości wiejskich Stargardu, a występował pod nazwami Strachto i Zartzig. W 1783 roku działało tu 14 kmieci i 6 zagrodników. W XIX i XX wieku liczba mieszkańców wahała się między 214 a 379 osobami. W 1905 roku odnotowano również 11 osób zamieszkujących osadę Bębnikąt, która należała do dóbr Strachocina. W samym Strachocinie istniały, między innymi młyn wodny, restauracja, gospoda, gorzelnia, oddział kasy oszczędnościowo-pożyczkowej, piekarnia oraz kościół. Wydawano tu również własne pocztówki. W roku 1939 przed wybuchem drugiej wojny światowej Strachocin liczył 400 mieszkańców, liczba gospodarstw domowych wynosiła 101, a w ich skład wchodziło 16 gospodarstw rolnych. W latach 1941-42 przebywał tu Louiz Ferdynand, Książę Pomorza.

Po zakończeniu wojny, w 1945 roku, we wsi osiedlali się pracownicy z przymusowych robót w Rzeszy. Najczęściej pochodzili oni z Polski centralnej i „zza Buga”. Do 1947 roku miejscowość nosiła nazwę Czarsko z niemieckiego Zartzig – drobinka. Mieszkańcy, którzy urodzili się zaraz po wojnie mieli wiele problemów z późniejszą zmianą nazwy – na dokumentach urodzenia była zapisana nazwa miejscowości, która później przestała już funkcjonować.

Dzwon z inskrypcją ,,Serce Marii Królowej Świata"Rzeka Krąpiel która przepływa przez Strachocin to prawy dopływ Iny o długości 70 km. Powyżej Stargardu, na odcinku Pęzino-Strachocin ta nizinna rzeka przybiera górski charakter i tworzy przełom, który jest najciekawszym jej fragmentem. Ten odcinek  należy  do obszaru ochronnego Natura 2000 Dolina Kąpieli.

Przez Strachocin przechodzi również znakowany, czerwony szlak imienia Hetmana Stefana Czarnieckiego, który prowadzi od Stargardu Szczecińskiego do Recza. Jego długość to ponad 62 kilometry.

We wsi znajduje się Kościół pod wezwaniem świętej siostry Faustyny Kowalskiej. To jeden z najcenniejszych i najstarszych obiektów architektonicznych powiatu stargardzkiego. Został wzniesiony przez zakon joannitów pod koniec XIII wieku. Jego  mury obwodowe wybudowano z kamienia polnego. Do wysokości 4 metrów od przyziemia posłużono się kostką granitową. Posiadał trzy wejścia do wnętrza. W swojej pierwotnej formie przetrwał do początków XVII wieku.

Najprawdopodobniej został poważnie zniszczony w czasie wojny 30-letniej w XVII wieku. Odbudowany później w wieku XVIII, a w XIX wieku poddany został gruntownej renowacji i  przebudowie. Wówczas odnowiono założenia okien oraz portal południowy – powiększono je i nadano im ostrołukowe formy. Spisana historia kościoła, która miała przetrwać dla potomnych, została umieszczona w murze, w metalowej tubie wykonanej przez Arnolda Heinrichsa. Te same dokumenty ukryto w kuli krzyża wieńczącej sygnaturkę.

Po wojnie kościół uległ poważnym zniszczeniom. Sam zabytek został zdewastowany, a jego wyposażenie rozgrabione – pozostały jedynie ściany obwodowe i szczyty. Odbudowano go z ruin w latach 1992-2003. Salowy kościół o wymiarach 11,1 na 20,1 metra jest pokryty dachówką, nad którą wznosi się sygnaturka. Po renowacji świątynia odzyskała tytuł najważniejszego obiektu w miejscowości.

Do dziś, w portalu zachodnim, zachowały się elementy dekoracyjne – joannicki krzyż w obrysie koła a po lewej stronie słabo czytelna szachownica wyryta na granitowej kwadrze, najprawdopodobniej znak budowniczych. A może to wskazówka gdzie ukryto skarb? Przy placu przykościelnym częściowo zachowały się również kamienne mury.

Szachownica:
Umiejscowiona w ościeżu zachodniego portalu, po lewej stronie zewnętrznego ostrołuku. Kwadra z szachownicą ma wymiary 38x32 centymetra i została wmurowana w jako szósty głaz – licząc od dołu. Ornament przedstawia słabo wyraźną szachownicę z polami kwadratowymi o wymiarach 6x6 centymetra.

Strachocin. Szachownica.

Krzyż maltański:
Kwadra ze znakiem zakonu joannitów została wmurowana w prawe ościeże zachodniego portalu, w jego wewnętrzny stopnień – trzeci kamień licząc od dołu. Ramiona krzyża mają rozpiętość 21 centymetrów, a całość wpisana jest w okrąg o średnicy 28 centymetrów. Ornament jest słabo widoczny.

Strachocin. Krzyż.


Z wyposażenia kościoła do czasów dzisiejszych zachowało się:

 • kamienna chrzcielnica, która dawniej stała na zewnątrz kościoła,
 • ławki, krucyfiks, figura Matki Bożej, cokół, fisharmonia, tabernakulum,
 • część naczyń liturgicznych,
 • dzwon o średnicy 84 cm ( z łacińskim napisem ,,Serce Marii Królowej Świata") pochodzi z niemieckiego klasztoru Św. Urszuli w Trier – Heiligkreutz,
 • relikwie świętej Faustyny Kowalskiej.

Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Zobacz także:

Dolsko - kto rozwiąże zagadkę?
Dolsko to jedna z bardziej tajemniczych miejscowości jaką można spotkać na Pomorzu Zachodnim. Położona jest między Chojną a Moryniem. Sam Pan Samochodzik – bohater serii książek Zbigniewa Nienackiego – prowadził tu swoje śledztwo.
Załęże - dziwne jezioro
Załęże to średniej wielkości wieś w powiecie pyrzyckim, położona na południowym krańcu gminy Kozielice nad jeziorem Sitno.
Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
 1. Gość
  Gość  i że niby jak robili te całe szachownice?
  2012-05-22 14:45 · Odpowiedz · Raportuj
 2. Kamil
  Kamil   Oto cytat z naszego artykułu: Dolsko - kto rozwiąże zagadkę? „Nieco gładsze pola szachownicy pozostają jaśniejsze. Ciemne powstały natomiast przez skuwanie cienkiej warstwy o określonych kształtach – w tym wypadku są to pola kwadratowe.” Polecamy cały artykuł. Dla szybszego wyszukiwania dodajemy w „Zobacz także”
  2012-05-22 15:18 · Odpowiedz · Raportuj
Fotka dnia
Obecna ocena:
Zobacz i zagłosuj!
REKLAMA
Pojezierze Myśliborskie - Cudna Kraina

Podziemne miasto

Rewal tanie pokoje

POLECAMY W POLSCE
Synagoga w Kazimierzu Dolnym.   Kazimierz Dolny
Pokoje gościnne Beitenu  w dawnej synagodze usytuowanej w samym sercu Kazimierza Dolnego,  pomiędzy Małym i Dużym Rynkiem. ----->

Zamek Gniew   Zamek Gniew
Potężna gotycka twierdza, siedziba królów, hetmanów i starostów, słynący z  turniejów, zaciętych bitew i spektakli zaprasza.  ----->

Karpacz. Hotel Artus.   Karpacz. Hotel Artus
Położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Karkonoskiego Parku Narodowego wyróżnia nas wśród innych hoteli. Cisza, spokój i bliskość gór.  ----->

Łagów. Bukowy Dworek   Łagów. Bukowy Dworek
Położony na obrzeżach Łagowskiego Parku Krajobrazowego oferuje kryty basen, centrum fitness, saunę, korty tenisowe oraz wannę z hydromasażem.   ----->
 
POLECAMY
Moja Polska. Miejsca warte zobaczenia! KREDYCIAK : Forum kredytowe zawierające opisy ofert z sektora finansowego
średnia ilość wyświetleń dziennie: 181 372
  Newsletter zp.pl
Popularne atrakcje
Facebook

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90