Wały Chrobrego to jedna z wizytówek Szczecina. Każdego dnia przechadzają się tędy jego mieszkańcy by popatrzeć na Odrę i panoramę portu. To również obowiązkowy punkt wycieczki turystów zwiedzających miasto.
Centralny punkt Wałów Chrobrego zajmuje fontanna z tarasem widokowym. W pionowej ścianie odnajdziemy dwie wnęki w których umieszczono rzeźby. Wiecie co one przedstawiają?
Ta, którą widzicie po lewej stronie to Jan z Kolna. Wzdłuż Odry, tuż u „stóp” Wałów Chrobrego, biegnie nawet ulica Jana z Kolna. To bardzo ciekawa postać, o której wspominamy w innym artykule.

Autorem rzeźby jest Sławomir Lewiński, znany polski rzeźbiarz XX wieku. Od 1945 roku był związany ze Szczecinem. Jego prace możemy podziwiać również poza granicami miasta – na przykład pomnik na Cmentarzu Wojennym w Gryfinie.
Rzeźba Jana z Kolna powstała w 1970 roku. Wówczas przeprowadzano renowację terenów wokół Wałów. Uruchomiono nieczynną fontannę, a puste nisze, tuż ponad basenem fontanny, postanowiono wypełnić kamiennymi figurami znanych postaci związanych z morzem. Rzeźba Jana z Kolna wspiera jedną dłoń na kotwicy, w drugiej natomiast trzyma niewielki żaglowiec – z pewnością jest to nawiązanie do głośnej wyprawy z 1476 roku, w której duńska armada dotarła do wschodnich brzegów półwyspu Labrador. Żeglarz z obfitą, spływającą na piersi brodą, spogląda w stronę Odry, jakby tęsknił za morską przygodą. Na postumencie wyryto napis Jan z Kolna.
Gdy będziecie w okolicach Wałów Chrobrego, zwróćcie szczególną uwagę na tą rzeźbę. Czy to właśnie Jan z Kolna, Polak, odkrył Amerykę?