
W
1243 roku książę Barnim I nadał Szczecinowi prawa miejskie. Lokacja na prawie niemieckim (magdeburskim) pozwoliła m.in. na prowadzenie handlu oraz dalszy rozwój miasta - zarówno społeczny, jak i gospodarczy.
Zgodnie z postanowieniami aktu lokacyjnego, miastu zostało przyznanych 100 łanów ziemi i 30 łanów pastwisk. Ponadto, mieszkańcy mogli łowić ryby na Odrze oraz korzystać z pobliskich lasów. Szczecin miał też nadrzędny głos w sprawach sądowych – tutaj rozstrzygnięcia spornych sytuacji miały szukać wszystkie inne miasta Gryfitów, w których obowiązywało prawo magdeburskie. Mieszkańcy zyskali też szereg innych udogodnień, m.in. zwolnienie z cła oraz przydział łąk w dorzeczu Odry. Mieszczanie mieli też prawo do indywidualnego posiadania ziemi oraz do wykonywania rozmaitych zawodów. Nadanie Szczecinowi praw miejskich zaowocowało też powstaniem umocnień obronnych oraz dalszą rozbudową sieci dróg i ulic.
Z okazji
771. rocznicy nadania praw miejskich Szczecinowi Zamek Książąt Pomorskich przygotował niespodziankę w postaci bezpłatnego zwiedzania Muzeum Zamkowego w godzinach 10:00-18:00. Dodatkowo o godzinie 14:00 w kinie Zamek odbędzie się projekcja archiwalnego filmu "Zamek Szczeciński", natomiast o godzinie 15:00 i 17:00 w Muzeum pojawi się profesjonalny przewodnik, który oprowadzi zainteresowanych (zbiórka wewnątrz Muzeum).
Fotografia przedstawia najstarszy zachowany widok Szczecina "Alten Stettin", oryginalny ręcznie kolorowany miedzioryt z
1630 roku. Grafika z pracy Georga Brauna & Fransa Hogenberga „Civitates Orbis Terrarum” t. IV z 1581 roku; miedzioryt pochodzi z późniejszego wydania – Bleau, Amsterdam 1630 r.