Rzeźba, która znajduje się przed gmachem Muzeum Narodowego na Wałach Chrobrego, jest jednym ze znaków rozpoznawczych Szczecina. Pomimo tego, że postacie pochodzą z greckiej mitologii, to doskonale wpisują się klimat nadrzecznego krajobrazu tej części miasta.
Źródła nie są do końca zgodne co do tego, kogo dokładnie przedstawiają kamienne postacie. Jedna z teorii mówi, że to Herkules zmaga się z centaurem (ma to swoje faktyczne odwzorowanie w dziejach mitycznego herosa). Natomiast inna wskazuje, że jest to przykład centauromachii – czyli starcia centaura z Lapitą. Również i to twierdzenie ma swoje uzasadnienie w greckiej mitologii. Zgodnie z jej treścią, podczas wesela króla Pejritoosa i Hippodamei, centaury chciały porwać obecne na uczcie kobiety. Między nimi, a ludźmi wywiązała się walka, która później była chętnie uwiecznianym motywem w sztuce greckiej.

Szczecińska rzeźba to dzieło słynnego artysty z przełomu XIX i XX wieku, Ludwiga Manzla. Był to człowiek, który szczególnie mocno zasłynął nad Odrą. Jego szczytowym osiągnięciem miał być pomnik Sediny, który znajdował się kiedyś przed ratuszem na pl. Tobruckim. Centauromachia, którą do dziś można oglądać na Wałach Chrobrego, pochodzi z 1914 roku. Dynamiczna i pełna energii rzeźba została wykonana z piaskowca.
Fot. Wikipedia
Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail:
info@zp.pl