Domki Profesorskie to ciąg budynków, które swoją historią sięgają średniowiecza. Do naszych czasów przeniosły opowieści o dawnym Szczecinie.
Przy ulicach Farnej i Mariackiej znajduje się szereg kamieniczek o charakterystycznych kształtach. W przeszłości te zabudowania mieściły się w granicach murów miejskich – fortyfikacje przebiegały zaledwie 2-3 metry od fasady budynków.
Powstanie domków datuje się na XIV wiek. Była to część Kolegium Mariackiego, które składało się jeszcze z innych obiektów (m.in. szkoły, refektarza, domu kapituły i domu duchownych). W domkach mieszkali m.in. rektor, dziekani, kapelani i archidiakoni. Stąd właśnie nazwa "Domki Profesorskie".
W połowie XVI wieku, po powstaniu Pedagogium Fundacji Mariackiej, wzniesiono też budynek z salą wykładową i mieszkaniami dla studentów (ul. Mariacka 25). Przy Mariackiej 26 pobudowano tzw. ekonomię. To właśnie tutaj mieszkał administrator, mieściła się izba sądowa i archiwum. Z kolei w piwnicach był skład wina, piwa i drewna na opał oraz karcer i więzienie. Zboże składowano na poddaszu.

W XVIII wieku Domki Profesorskie przeszły przebudowę. Nadano im klasycystyczny charakter, a frontową elewację przeniesiono na ścianę północną. Na przestrzeni wieków mieścił się tutaj także szpital garnizonowy i arsenał gwardyjski. Dziś domki pełnią funkcję mieszkalną, a w zachowanych, gotyckich piwnicach mieści się lokal gastronomiczny.