Ta fontanna to coś więcej niż tylko miejski „mebel” upiększający okolicę. To także symbol początków szczecińskiej sieci wodociągowej. To najstarsza zachowana fontanna, wykonana w stylu barokowym. Powstała według projektu berlińskiego architekta Johanna Fryderyka Graela. Trzy lata trwały nad nią prace, aż w końcu w 1732 roku została ukończona.
W tym samym roku ze Wzgórz Warszewskich udało się poprowadzić drewniany rurociąg. 15 sierpnia po raz pierwszy popłynęła tędy woda, znajdując swoje ujście w barokowej fontannie.
Obiekt od 1866 roku znajduje się w obecnym miejscu (wcześniej była ustawiona w innym miejscu Placu Orła Białego). Rzeźba została odnowiona na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku oraz w roku 2005.

Całość została wykuta w piaskowcu. Misa w dolnej części konstrukcji ma kształt czterolistnej koniczyny z profilowanymi ścianami. Wyżej znajdują się misy w kształcie muszli. Na każdym z czterech boków trzonu fontanny umieszczono maszkarony. Na szczycie jest figura orła z rozpostartymi skrzydłami.
Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail:
info@zp.pl