Kościół w Dąbiu to jedna z najbardziej charakterystycznych budowli prawobrzeżnej części Szczecina. Strzelista, imponująca i nieco mroczna wieża jest widoczna niemalże z każdego punktu drogi wjazdowej do miasta.
To najstarszy kościół Dąbia. Pierwsze wzmianki na temat tutejszego kościoła pochodzą z początków XIV wieku. W tym czasie była to niewielka, drewniana świątynia. Wraz z upływem czasu, Dąbie zaczęło się rozwijać. W miejscu drewnianej świątyni postawiono pokaźny kościół z kamienia i cegły.
Wysoki hełm wieńczy wieżę od XVII wieku. Dwieście lat później w budowlę uderzył piorun (1863 rok). W wyniku pożaru, znaczna część świątyni została zniszczona. Odbudowano ją po trzech latach.
Uszkodzenia były na tyle poważne, że górną część budowli, prezbiterium, kaplice, filary i sklepienie, zbudowano całkiem od nowa.
Monumentalna budowla zachowała swój kształt do roku 1945, kiedy w wyniku działań wojennych uszkodzone zostało zwieńczenie wieży. Po wojnie kościół przeszedł renowację – odtworzono polichromie i rzeźby. Większość obecnego wyposażenia pochodzi z XIX i XX wieku.
Jednym z najważniejszych "skarbów" świątyni jest pochodzący z XVIII wieku drewniany krucyfiks. Warto też zwrócić uwagę na główny ołtarz z obrazem „Zmartwychwstanie” oraz ołtarz boczny z 1880 roku.
Wieża ma wysokość 75 metrów. Do momentu odbudowania hełmu katedry św. Jakuba, był to najwyższy kościół w Szczecinie.
Kościół pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny został poświęcony w sierpniu 1945 roku.
Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail:
info@zp.pl