Budowa rozpoczęła się w 1875 roku, według projektu Konrada Kruhla, szczecińskiego radcy budowlanego. Już cztery lata później, 10 stycznia 1879 roku, Czerwony Ratusz został oddany do użytku. II wojnę światową przetrwał bez większych zniszczeń. Dopiero w końcowej jej fazie (1945 r.) został podpalony przez hitlerowców. Na renowację musiał poczekać do lat sześćdziesiątych XXw.
Dzisiaj jest to jeden z najbardziej charakterystycznych gmachów Szczecina. Potężny budynek prezentuje się bardzo majestatycznie - jego mury zdobią strzeliste wieże, balkony, rzeźby i miejskie herby.
Nad arkadami (wejście od strony zachodniej) znajdują się cztery figury. Każda z nich miała symbolizować jeden filar potęgi Szczecina: przemysł, rolnictwo, żeglarstwo i wiedzę. Rzeźby pochodzą z 1869 roku i wyszły spod dłuta Emila Steinera.
W piwnicy budynku znajduje się miejsku herb z 1660 roku. Został wmurowany w jedną ze ścian, a wcześniej znajdował się w Starym Ratuszu.
Władze miejskie urzędowały tutaj do 1945 roku. Obecnie ten budynek jest siedzibą m.in Urzędu Morskiego.
Warto też zobaczyć fontannę znajdującą się tuż przed Nowym Ratuszem. Kiedyś, oprócz kotwicy, znajdowała się tutaj figura Sediny. Był to jeden z najsłynniejszych obiektów Szczecina. Więcej informacji na ten temat znajdziecie tutaj:
Przed ratuszem (od strony wschodniej) rośnie wiele okazów drzew i krzewów. To ciekawe miejsce dla miłośników przyrody. Znaleźć tu można m.in. kasztanowca czerwonego (odmiana krwistoczerwona), karaganę karłowatą oraz największy w Szczecinie bożodrzew gruczołkowaty.
Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail:
info@zp.pl