Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Szczecin. Pierwsza msza w powojennym mieście

Opublikowano w dniu: 2013-05-06       Aktualizowano w dniu: 2013-05-06 Autor: Marek

6 maja 1945 roku, w Szczecinie odbyła się pierwsza powojenna msza. Przenosimy się w czasie, żeby zobaczyć jak wyglądał ten pamiętny dzień.

28 kwietnia władzę w mieście przejęli Polacy z Piotrem Zarembą na czele. Dla polskiej społeczności szybko stało się jasne, że Szczecinowi potrzebny będzie ksiądz. Nie było to wcale proste zadanie – w mieście był tylko jeden kościół katolicki i to bez polskiego duchownego.
Kościół św. Jana Chrzciciela - w pobliskiej kaplicy odbyła się pierwsza powojenna msza
W tych pierwszych, wiosennych dniach Szczecin był pod „opieką” Poznania. To stąd napływała potrzebna pomoc – materialna i osobowa. Źródła wspominają dzień 3 maja, kiedy to z poznańskiego Placu Wolności wyruszyło do Szczecina siedemnaście ciężarówek. Był to konwój, który wiózł około 300 osób potrzebnych do postawienia miasta na nogi – m.in. milicjantów, strażaków, ale też przyszłych mieszkańców miasta nad Odrą. Wśród tych ludzi znalazł się też polski ksiądz – Florian Berlik.

Ksiądz Florian był członkiem Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej. Do Szczecina przybył w piątek. Do niedzieli i mszy było więc niewiele czasu. Pierwszym problemem, z jakim przyszło mu się zmierzyć było znalezienie godnego miejsca do odprawienia nabożeństwa. Kościół św. Jana Chrzciciela był jedyną świątynią katolicką. Jednak poważne zniszczenia uniemożliwiały jego użytkowanie.

Przy świątyni znajdowała się plebania z kaplicą - to tutaj miała odbyć się niedzielna msza. Jednak budynek był zajęty przez sowieckich żołnierzy. O udostępnienie kaplicy duchowny zwrócił się do prezydenta Zaremby. Ten z kolei do rosyjskiego dowództwa (komendanta Aleksandra Fiedotowa). Decyzja była pomyślna - kaplica została odstąpiona przez Rosjan. Lokalna społeczność polska oraz strażacy natychmiast zabrali się do uprzątania pomieszczenia oraz przyległego placu. Na niedzielę wszystko było gotowe.

Msza odbyła się w samo południe. Kaplica przy plebanii była niewielka, dlatego większość zgromadzonych stała na dworze. Na pierwszej powojennej mszy w Szczecinie było kilkaset osób - nowych mieszkańców i zarząd miasta. Modlitwa została odprawiona w intencji Ojczyzny, Szczecina i polskich władz miejskich. Na zakończenie odśpiewano hymn "Boże, coś Polskę".

Były to początki katolickiego, polskiego Szczecina. Ks. Berlik 17 maja odprawił pożegnalną mszę, podczas której powierzył miasto opiece Matki Bożej. Następnego dnia wyruszył w podróż powrotną do Poznania. Jego miejsce zajął ks. Świetliński. Kościół w Szczecinie powoli się rozwijał - od lipca można było tu udzielać sakramentów i organizować struktury kościelne (zgodę wydał biskup berliński - miasto wciąż należało do tamtejszej diecezji). 


Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Zobacz także:

Szczecin. Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa
Żelbetowy kościół przy ul. Bogurodzicy 3, powstawał przez sześć lat. Jego budowa zakończyła się w 1919 roku. Do 1945 roku był garnizonową świątynią ewangelicką. Co więcej, była to pierwsza w całych Prusach budowla sakralna, powstała w całości z betonu i stali.
Szczecin. Kościół garnizonowy pw. św. Wojciecha
Budowa tej świątyni rozpoczęła się pod koniec 1906 roku, według projektu niemieckiego architekta, Jürgena Krögera. Przed wojną była to świątynia protestancka.
Szczecin. Kościół św. Jana Chrzciciela
Ta świątynia uchodzi za jedną z najpiękniejszych w regionie. Jest też szczecińskim symbolem chrześcijaństwa – był to pierwszy, w protestanckim wówczas mieście, kościół katolicki.
Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Fotka dnia
Obecna ocena:
Zobacz i zagłosuj!
REKLAMA
Pojezierze Myśliborskie - Cudna Kraina

Podziemne miasto

Rewal tanie pokoje

POLECAMY W POLSCE
Synagoga w Kazimierzu Dolnym.   Kazimierz Dolny
Pokoje gościnne Beitenu  w dawnej synagodze usytuowanej w samym sercu Kazimierza Dolnego,  pomiędzy Małym i Dużym Rynkiem. ----->

Zamek Gniew   Zamek Gniew
Potężna gotycka twierdza, siedziba królów, hetmanów i starostów, słynący z  turniejów, zaciętych bitew i spektakli zaprasza.  ----->

Karpacz. Hotel Artus.   Karpacz. Hotel Artus
Położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Karkonoskiego Parku Narodowego wyróżnia nas wśród innych hoteli. Cisza, spokój i bliskość gór.  ----->

Łagów. Bukowy Dworek   Łagów. Bukowy Dworek
Położony na obrzeżach Łagowskiego Parku Krajobrazowego oferuje kryty basen, centrum fitness, saunę, korty tenisowe oraz wannę z hydromasażem.   ----->
 
POLECAMY
Moja Polska. Miejsca warte zobaczenia! KREDYCIAK : Forum kredytowe zawierające opisy ofert  z sektora finansowego
średnia ilość wyświetleń dziennie: 181 372
  Newsletter zp.pl
Popularne atrakcje
Facebook

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90