Spacerując Wałami Chrobrego, warto wybrać się za gmach Muzeum Narodowego. Oprócz parku znajduje się tutaj skwer. Na jego skraju dumnie stoi Adam Mickiewicz.
Pomnik został odsłonięty 3 maja 1960 roku z okazji tysiąclecia państwa polskiego. Wykonawcą był szczeciński rzeźbiarz, Sławomir Lewiński (autor wielu innych miejskich pomników, m.in. Wyszaka, Jana z Kolna i Braterstwa Broni z Cmentarza Centralnego).
Betonowy posąg wieszcza zwrócony jest twarzą w kierunku Odry. Na cokole znajduje się tabliczka z imieniem i nazwiskiem poety. Niektóre źródła starają się odnaleźć związek pomiędzy pojawieniem się tej rzeźby w Szczecinie, a faktami z życia Mickiewicza. Idąc tym tropem, faktycznie można dopatrzeć się pewnych (bardzo skromnych) związków jego osoby z miastem: Prawdopodobnie podczas swojej podróży z Petersburga do Lubeki (w 1829 roku), Mickiewicz mógł zawitać do Szczecina. Podróżował statkiem, a w przeszłości niewielkie okręty zazwyczaj wpływały do ważniejszych portów na swojej trasie. Stąd właśnie taka teoria.
Warto też wspomnieć, że do 1943 roku w tym miejscu znajdowała się inna rzeźba - konny pomnik cesarza Fryderyka III (autorstwa Ludwiga Manzla). Jednak II wojna światowa zadecydowała o jego losach – figura z brązu została przetopiona na potrzeby armii.
Pomnik Mickiewicza został odnowiony w 1993 roku. Pracy podjął się syn autora tej rzeźby, Jakub Lewiński.
Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail:
info@zp.pl