Włoski kondotier jadący na koniu zdobi szczeciński Plac Lotników. Posąg powstał w 1913 roku i jest kopią weneckiego pomnika z 1496 roku (autorem pierwowzoru jest Andrea del Verrocchio). Rzeźba znajdowała się w sali kopułowej szczecińskiego muzeum (obecnie Teatr Współczesny). Colleoni zajmował centralne miejsce wśród ekspozycji zawierających kopie najsłynniejszych dzieł epoki antyku i renesansu.
Wojna nie uszkodziła posągu, ale po jej zakończeniu (dokładnie w 1948 roku) został on wywieziony do Warszawy. Tam poszerzył zbiory Muzeum Narodowego, po czym na kilka lat został „mieszkańcem” magazynu Muzeum Wojska Polskiego.
W latach sześćdziesiątych ustawiono go na dziedzińcu warszawskiej ASP, a w 1989 roku został wpisany w rejestr zabytków.
Trzy lata później Szczecin upomniał się o swój pomnik. Rozpoczął się długi i żmudny proces starań o powrót Colleoniego nad Odrę. Dopiero po dziewięciu latach Warszawa zgodziła się zwrócić posąg. Sama jednak nie zrezygnowała z posiadania go w swojej przestrzeni miejskiej i również zamówiła swoją kopię. Tym sposobem Colleoni znajduje się w trzech miejscach naraz :)
Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail:
info@zp.pl