Popiersie Kornela Ujejskiego zostało wykonane przez Antoniego Popiela. Po raz pierwszy pomnik został odsłonięty w 1901 roku. Znajdował się wówczas we Lwowie, przed Kasynem Miejskim. Kiedy w 1944 roku do miasta wkroczyli Rosjanie, rzeźba została zdemontowana i sześć lat później została przekazana polskim władzom. Do 1956 roku popiersie znajdowało się w depozycie pamiątek narodowych w Wilanowie – następnie zostało przewiezione do Szczecina.
Pomnik oficjalnie odsłonięto pół wieku później, 9 grudnia 2006 roku – dokładnie 105 lat po zaprezentowaniu go we Lwowie.

Rzeźba wykonana jest z brązu i waży 600 kg. Na cokole pomnika umieszczono lirę przewiązaną kajdanami, a tuż za nią tytułową stronę dzieła Kornela Ujejskiego – „Chorału”. Znajdują się tutaj także dwa napisy: z przodu imię i nazwisko poety, a z tyłu „Narodzie mój, bądź szczęśliwy”.
Kornel Ujejski (1823 – 1897) był polskim poetą. Określa się go mianem ostatniego, wielkiego poety romantyzmu. Charakterystyczna dla jego twórczości była tzw. liryka wizyjna i religijna. Jego dzieła często były stylizowane na biblijne psalmy i modlitwy. Wyrażał w nich przekonanie o zbawieniu polskiego narodu w obliczu niepowodzeń kolejnych powstań i wewnętrznej niezgody.
Jego najsłynniejszym utworem jest „Z dymem pożarów” - słowa do muzycznego „Chorału”, pieśń, która stała się hymnem powstania styczniowego. Oprócz tego, Ujejski jest autorem zbiorów poezji: Maraton, Skargi Jeremiego, Melodie biblijne, Dla Moskali. |
Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail:
info@zp.pl