Marynarz to popularny symbol nadmorskich miejscowości. Jego wizerunek jest też jednym z kształtów, które przybierają szczecińskie pierniki. Człowiek morza ma także swoje stałe miejsce w tzw. Alei Fontann.
Autorem rzeźby jest Ryszard Chachulski. Pomnik został odsłonięty w 1980 roku. Marynarz-sternik wykonany jest z miedzianej blachy i ma prawie cztery metry wysokości. Razem z granitowym cokołem mierzy ok. pięciu metrów.
Na początku lat siedemdziesiątych w mieście narodził się pomysł na stawianie pomników i rzeźb nawiązujących do tematyki morskiej (zbiegało o to Towarzystwo Przyjaciół Szczecina). Prace nad pomnikiem trwały dziewięć miesięcy. Od 19 czerwca 1980 roku sternik znajduje się przed Placem Grunwaldzkim.
W 2007 roku pomnik przeszedł renowację – został uzupełniony o brakujące elementy (głównie przy sterze) i gruntownie oczyszczony. Odnowiony został także cokół – popękane i brudne płyty zostały zdemontowane i zastąpione nowymi. Zmienione zostało też jego otoczenie – wycięto niektóre krzewy i drzewa, które dotychczas zasłaniały postument.
Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail:
info@zp.pl