Ujeżdżalnia zamkowa jest jednym z najbardziej charakterystycznych budynków szczecińskiego Starego Miasta. Znajdująca się tuż obok zamku budowla powstała najprawdopodobniej w XVII wieku.
Stajnia jest prostą budowlą, w części wykonaną z cegły (część parterowa). Piętro zostało oparte na konstrukcji ryglowej. Znajdujący się tuż obok zamku budynek, był przeznaczony na potrzeby książęcej jazdy. Na parterze trzymano zwierzęta, a na piętrze znajdował się magazyn – przechowywano tu m.in. uprzęże, siano i obrok dla koni.
Charakterystycznym elementem konstrukcyjnym tej budowli jest ryglowy żuraw znajdujący się w środkowej części frontowej fasady. W przeszłości – za pomocą mechanizmu napędzanego siłą ludzkich mięśni – służył on do wciągania obroku na górę.

Początkowo wejście do budynku było ozdobione portalem z herbami księcia Bogusława XIV jego żony. W XIX wieku budynek przeszedł w ręce władz wojskowych. Nie zmienił jednak swojego przeznaczenia – służył jako ujeżdżalnia garnizonowa. Później był dzierżawiony przez Teatr Miejski, a pod koniec lat dwudziestych XX wieku, przeszedł na własność miasta. Zniszczony podczas bombardowań Szczecina, został odbudowany w 1959 roku. Obecnie jest to siedziba Instytutu Filologii Germańskiej Uniwersytetu Szczecińskiego.
Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail:
info@zp.pl