Wieża Bismarcka to jeden z charakterystycznych punktów na mapie turystycznego Szczecina. Niegdyś zadbana i tętniąca życiem, dzisiaj opuszczona i zamknięta. Pomimo tego, nadal majestatycznie góruje nad Odrą.
Nazwa funkcjonowała do 1945 roku. Obecnie wieża zwana jest Gocławską, a jej wnętrza nie są dostępne dla zwiedzania. W przeszłości była jednym z wielu miejskich punktów widokowych. Okrągła konstrukcja została wzniesiona na początku XX wieku. Według źródeł, miała to być najbardziej kosztowna spośród wszystkich innych wież Bismarcka. Wybuch I wojny światowej spowodował opóźnienia w budowie i ostatecznie jej otwarcie nastąpiło w 1921 roku. Wyglądem wieża nawiązuje do mauzoleum Teodoryka (króla Ostrogotów) w Rawennie.
25-metrowa konstrukcja została umiejscowiona na gocławskim Zielonym Wzgórzu, najwyższym punkcie okolicy. Stąd rozciąga się ciekawy widok na Odrę i oddaloną Puszczę Bukową.
Wieże Bismarcka powstawały na przełomie wieków XIX i XX w różnych miejscach na świecie, gdzie była obecna społeczność niemiecka. Były to strzeliste konstrukcje, które upamiętniały Otton von Bismarcka, niemieckiego kanclerza, który przyczynił się do zjednoczenia kraju. Źródła podają, że takich wież było prawie 250. Do dzisiaj w granicach Polski zachowało się ich 17, m.in. w Zielonej Górze, Żaganiu i Wieleniu.
Fot. Wikipedia
Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail:
info@zp.pl