To miejsce w Parku Kasprowicza znają wszyscy. Szczeciński amfiteatr jest jednym z największych tego typu obiektów w całej Polsce – na widowni są miejsca siedzące dla 4 500 osób.
Park, w którym mieści się Teatr Letni, został założony w 1900 roku. Pierwsza scena powstała w tym miejscu ok. 30 lat później. Był to niewielki teatr plenerowy w formie drewnianego podestu ze sceną i kilku rzędów ławek dla widzów. Podczas bardziej popularnych wydarzeń, publiczność zajmowała miejsca na trawie.

W pierwszych latach po wojnie, odbywały się tutaj uroczystości państwowe. Jednak lata sześćdziesiąte przyniosły prawdziwy przełom. W tym czasie, w Polsce zaczęła rodzić się muzyka rozrywkowa, a na parkowej scenie zorganizowano pionierski Festiwal Młodych Talentów. Nad Odrę przybyły wschodzące wówczas gwiazdy polskiej sceny muzycznej – Czesław Niemen (jeszcze jako Czesław Wydrzycki), Karin Stanek, Niebiesko-Czarni, czy też dzisiejsza patronka obiektu, szczecinianka - Helena Majdaniec.
Pierwsza edycja Festiwalu Młodych Talentów odbyła się w 1962 roku i była zorganizowana z wielkim rozmachem. Było to wydarzenie formatu europejskiego pomimo panującej, trudnej (szczególnie dla artystów) rzeczywistości PRL-u. Drugi przegląd odbył się rok później. Jednak w związku z nieprzychylnością ówczesnych władz, był ostatnim w Szczecinie. Była to kluczowa impreza dla młodych muzyków - przynajmniej połowa laureatów odniosła później znaczące sukcesy artystyczne i przyczyniła się do nadania kształtu polskiej muzyce rozrywkowej. Festiwal został reaktywowany w 2007 roku. Obecnie działa pod nazwą Szczeciński Festiwal Młodych Talentów - Gramy. |
Pomysł na obecny kształt plenerowej sceny pojawił się w latach siedemdziesiątych. Zbigniew Abrahamowicz przygotował projekt, według którego zbudowano Teatr Letni. Ze względu na sporą ilość materiałów potrzebnych do jego budowy przy jednoczesnej zapaści gospodarczej, projekt budził wątpliwości. Jednak do 1976 roku udało się go wykonać. Prace budowlańców wspomagali więźniowie i żołnierze.
Dzisiaj obiekt prezentuje się bardzo interesująco - charakterystyczny łuk, po zmroku mieni się wieloma kolorami, a zielone otoczenie sprawia, że jest to przyjemne miejsce nie tylko podczas wydarzeń na scenie. Pierwszy występ na nowych deskach plenerowej sceny odbył się w 1974 roku. Grupa Mazowsze zebrała wtedy komplet publiczności.
Teatr został ochrzczony imieniem Heleny Majdaniec. Szczecińska piosenkarka też stawiała tutaj swoje pierwsze profesjonalne kroki, jeszcze na niewielkiej drewnianej scenie. Było to kilka lat przed tym, nim cały kraj zaczął śpiewać, że "Zakochani są wśród nas".