Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

U bram Dąbia, cz.2

Opublikowano w dniu: 2013-03-14       Aktualizowano w dniu: 2013-03-13 Autor: Marek

Walki o Pomorze
Ponowne natarcie w okolicach Dąbia rozpoczęło się 14 marca. Artyleria wspierana przez lotnictwo, a następnie przez piechotę, czołgi i działa pancerne ruszyła od północnego-wschodu, a druga grupa (składająca się z piechoty i czołgów) od południowego-wschodu.

Przez trzy dni trwała wymiana ognia, która nie przyniosła większch rezultatów. Niemcy dobrze się bronili, a tempo natarcia nieustannie słabło. 15 marca udało się dotrzeć do ostatniej pozycji obronnej hitlerowców w okolicach Dąbia. Jednak odpowiednie przygotowanie do ostatecznego szturmu wymusiło dwudniową przerwę w ataku.

W walkach o Dąbie znaczny udział mieli polscy artylerzyści (6 brygada artylerii lekkiej) – tylko przez jeden dzień potrafili wystrzelić prawie 6 500 pocisków kalibru 76 mm.

Pomnik artylerzystów w Chlebowie18 marca rozgorzały ciężkie walki, szczególnie w rejonie drogi prowadzącej z Dąbia do Stargardu Szczecińskiego. Nacierającym wojskom udało się początkowo opanować pierwszą transzeję przeciwnika. Inny batalion opanował rów przeciwczołgowy, ale nikomu nie udało się zdobyć traktu.

Rozpoczął się artyleryjski pojedynek, w którym wzięły udział 24 baterie radzieckie, czołgi, działa pancerne i moździerze. Rzucone do ataku jednostki niemieckiej zmotoryzowanej piechoty zostały w końcu częściowo rozbite i zmuszone do odwrotu. Właśnie został przełamany ostatni niemiecki punkt oporu na północ od Chlebowa. Następnego dnia nacierające oddziały dotarły do Odry. Tym samym podzieliły niemieckie siły na dwie części: zlokalizowane w Dąbiu i Gryfinie.

19 marca przeciwko wojskom radziecko-polskim ruszyły kolejne dwie dywizje piechoty niemieckiej wspierane artylerią i czołgami. Jedna z nich ruszyła z Gryfina w kierunku północnym, a druga z Dąbia w kierunku południowym. Dwustronne natarcie było bardzo silne.

Z trudem, ale udało się utrzymać pozycje nad Odrą i nawiązać walkę z wrogiem. W efekcie, wojska hitlerowskie poniosły dotkliwe straty i zostały zmuszone do odwrotu na zachodni brzeg Odry. Jednak zarówno stacja kolejowa, jak i mosty w Szczecinie były już pod ostrzałem polskiej i radzieckiej artylerii.

 
  Bój o Dąbie 2011


Walki w rejonie Dąbia zakończyły się 20 marca. Jego zabudowania były zniszczone w 70 procentach. W tym samym czasie, 47 Armia i 2 Gwardyjska Armia Pancerna zajęły okolice Gryfina i zdobyły północną część miasta.

Klęska Niemców w rejonie Dąbia miała być bezpośrednią przyczyną złożenia rezygnacji Himmlera ze stanowiska dowódcy grupy armii Wisła. Hitlerowcy stracili tu ok. 50 000 żołnierzy, ponad 120 czołgów, 200 dział różnych kalibrów i 150 moździerzy.

Fot. u góry strony - Narodowe Archiwum Cyfrowe


Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Zobacz także:

Chlebowo - pomnik artylerzystów WP
Chlebowo to miejscowość sołecka należąca do gminy Gryfino, oddalona od jej siedziby o około 9 kilometrów na północny-wschód. Tuż obok dawnego Clebow biegnie trasa szybkiego ruchu S-3. Wydawać by się mogło, że Chlebowo to wieś jakich wiele na Pomorzu Zachodnim. A jednak historia wskazuje na coś więcej.
Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
REKLAMA
Pojezierze Myśliborskie - Cudna Kraina

Podziemne miasto

Rewal tanie pokoje

POLECAMY W POLSCE
Synagoga w Kazimierzu Dolnym.   Kazimierz Dolny
Pokoje gościnne Beitenu  w dawnej synagodze usytuowanej w samym sercu Kazimierza Dolnego,  pomiędzy Małym i Dużym Rynkiem. ----->

Zamek Gniew   Zamek Gniew
Potężna gotycka twierdza, siedziba królów, hetmanów i starostów, słynący z  turniejów, zaciętych bitew i spektakli zaprasza.  ----->

Karpacz. Hotel Artus.   Karpacz. Hotel Artus
Położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Karkonoskiego Parku Narodowego wyróżnia nas wśród innych hoteli. Cisza, spokój i bliskość gór.  ----->

Łagów. Bukowy Dworek   Łagów. Bukowy Dworek
Położony na obrzeżach Łagowskiego Parku Krajobrazowego oferuje kryty basen, centrum fitness, saunę, korty tenisowe oraz wannę z hydromasażem.   ----->
 
POLECAMY
Moja Polska. Miejsca warte zobaczenia! KREDYCIAK : Forum kredytowe zawierające opisy ofert  z sektora finansowego
średnia ilość wyświetleń dziennie: 181 372
  Newsletter zp.pl
Popularne atrakcje
Facebook

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90