Ustronie Morskie – ta nazwa niesie się donośnym echem po całym kraju. To jeden z najbardziej znanych kurortów w pasie polskiego wybrzeża.
W średniowieczu była to niewielka wioska rybacka. Ten kierunek rozwoju utrzymał się przez kilkaset lat: od samego niemal początku osady – 1296 roku – do wieku XIX, kiedy to zaczęły powstawać pierwsze pensjonaty i nastąpił rozwój turystyki plażowej.
Popularność tego kurortu bardzo szybko zwiększała się, szczególnie od 1899 roku - wtedy została otwarta linia kolejowa z Kołobrzegu do Koszalina. To umożliwiło swobodne połączenia ze Szczecinem i Berlinem. Ustronie Morskie z roku na rok było odwiedzane coraz chętniej – w pierwszy sezon po uruchomieniu kolei przyjechało tu trochę ponad 300 turystów. Jednak kilkanaście lat później – na krótko przed wybuchem I wojny światowej – kurort odwiedziło już ponad 3000 osób. Po zakończeniu II wojny powstało tu wiele ośrodków wczasowych, sanatoriów i schronisk.

Dzisiaj miejscowość jest świetnie przygotowana na przyjęcie urlopowiczów – jest tu wszystko, czego mógłby zapragnąć turysta: od zróżnicowanych noclegów, przez restauracje i bary, aż po piaszczystą plażę i masę wakacyjnych atrakcji.
W Ustroniu znajduje się też najstarszy polski dąb – Bolesław. Drzewo ma już 800 lat! Tuż obok niego rośnie inny okaz, 640-letni Warcisław.
Fot. Wikipedia (Bogmis)
Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail:
info@zp.pl