Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Warnice - historia jednego rodu

Opublikowano w dniu: 2013-01-11       Aktualizowano w dniu: 2013-01-11 Autor: Kamil

Pokaż Pomorze Zachodnie na większej mapie
Warnice to jedna z najdalej na północ wysuniętych miejscowości gminy Dębno. Pierwsze ślady osadnictwa datuje się na kilka tysięcy lat przed naszą erą. Świadczą o tym znaleziska ujawnione w czasie prac archeologicznych, które prowadzono tu w okresie międzywojennym.

Innym śladem historii w Warnicach jest niemiecka moneta bita w latach 936-972. Oznacza to iż w połowie X stulecia istniała tu osada. Poza monetą odnaleziono jeszcze naczynia, szereg narzędzi codziennego użytku, gliniane i kamienne przęśliki – niewielki krążek z otworem będący elementem wrzeciona do przędzenia przędzy.

Późniejsze wzmianki o Warnicach to XIV wiek, a dokładniej rok 1337. Miejscowość została zinwentaryzowana w księdze podatkowej Ludwika Starszego jako wieś Warnitz. Były to wówczas tereny dawnej puszczy smolnickiej. Zarówno Warnice, jak i oddalona o około 8 kilometrów na południowy-zachód Smolnica, to miejscowości, znane z wytapiania smoły. W Warnicach wypalanie drzewa i produkcja smoły prowadzona była aż do połowy XIX stulecia.

Kościół z XIV wieku.Około roku 1335 we wsi wybudowano kościół z kamienia polnego. W roku 1858 świątynię przebudowano. Po wschodniej stronie dobudowano półokrągłą apsydę, a po zachodniej wieżę na planie kwadratu. Zarówno cała zachodnia ściana, jak i sama wieża zostały wybudowane z cegły. Górną kondygnację stanowi ośmioboczna latarnia zwieńczona stożkowym hełmem. W środku bije jeszcze dzwon odlany w 1781 roku przez ludwisarza ze Szczecina.

Obecnie, poza wieżą, zachodnim szczytem i ścianą południową, świątynia jest otynkowana. W jej wnętrzu znajduje się ciekawe wyposażenie z ołtarzem na czele. Wykonano go w 1604 roku w formie tryptyku.

Drugim cennym zabytkiem w Warnicach jest pałac. Pierwszy wybudowano tu już około 1600 roku. Ten, którego ruiny można jeszcze zwiedzać pochodzi z połowy XIX wieku. Wzniesiony z cegły w stylu neoklasycystycznym, dwukondygnacyjny z centralnym i dwoma bocznymi ryzalitami – występ z lica budowli, najczęściej z osobnym dachem.

Należał pierwotnie do Juliusa von Osten – członka rodziny, która sprawowała rządy w Warnicach nieprzerwanie od 1398 roku przez 7 kolejnych stuleci. Po tym jak pałac został ostatecznie opuszczony przez ród von Osten w jego wnętrzach miejsce znalazła szkoła podstawowa – 1958-1983.
Warnice.Po likwidacji szkoły pałac stracił znacząco na swym blasku. Postępującej ruinie pomagali okoliczni mieszkańcy i grabieżcy, którzy wynosili z niego co tylko się dało. Nie oszczędzono nawet drewnianych elementów stropów, okien, czy innych, typowo konstrukcyjnych założeń. Dziś stan budowli nie pozwala na bezpieczne zwiedzanie, a brak połaci dachu tylko pogarsza całą sytuację.
Warnice. Jedna z posesji. Swego czasu pojawiła się nawet informacja o inwestorze, który jakiś czas temu kupił pałac z planem utworzenia w tym miejscu ośrodka dla dzieci niepełnosprawnych. Niestety jego nagła śmierć przekreśliła plany przywrócenia dawnej świetności tej ciekawej budowli.
Warnice. okoliczna przyroda.W Warnicach można jeszcze zwiedzać pozostałości parku krajobrazowego z XVIII wieku. Ciekawostką jest jeszcze budynek mieszkalny, tak zwany czworak z 2 połowy XIX wieku. To nic innego jak odpowiednik współczesnych szeregowców, choć o zdecydowanie bardziej surowej architekturze. Każde z czterech mieszkań ma osobne wejście. Dawniej tego typu budowle były przeznaczone dla służby.

Zaledwie 300 metrów na południowy-wschód od wsi znajduje się Jezioro Warnickie ze swoją wąską rynną długą na 2 kilometry. Położenie jeziora na uboczu głównych dróg, a także specyfika jego linii brzegowej sprawia, że może być to idealne miejsce na wędkarską przygodę.

Przez wieś przebiegają jeszcze dwa znakowane szlaki turystyczne:
  • niebieski „Historii i zabytków” – ma długość 11,9 kilometra i prowadzi od Warnic, przez jezioro Czaple, Choszczówko do Smolnicy.
  • czarny „Rezerwatów i pomników przyrody” – ma długość 17,1 kilometra i prowadzi od Warnic przez Dyszno, Ostrowiec do Dolska.

Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Fotka dnia - Pomorze Zachodnie
Obecna ocena:
Zobacz i zagłosuj!
REKLAMA
Pojezierze Myśliborskie - Cudna Kraina

Podziemne miasto

Rewal tanie pokoje

POLECAMY W POLSCE
Synagoga w Kazimierzu Dolnym.   Kazimierz Dolny
Pokoje gościnne Beitenu  w dawnej synagodze usytuowanej w samym sercu Kazimierza Dolnego,  pomiędzy Małym i Dużym Rynkiem. ----->

Zamek Gniew   Zamek Gniew
Potężna gotycka twierdza, siedziba królów, hetmanów i starostów, słynący z  turniejów, zaciętych bitew i spektakli zaprasza.  ----->

Karpacz. Hotel Artus.   Karpacz. Hotel Artus
Położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Karkonoskiego Parku Narodowego wyróżnia nas wśród innych hoteli. Cisza, spokój i bliskość gór.  ----->

Łagów. Bukowy Dworek   Łagów. Bukowy Dworek
Położony na obrzeżach Łagowskiego Parku Krajobrazowego oferuje kryty basen, centrum fitness, saunę, korty tenisowe oraz wannę z hydromasażem.   ----->
 
POLECAMY
Moja Polska. Miejsca warte zobaczenia! KREDYCIAK : Forum kredytowe zawierające opisy ofert  z sektora finansowego
średnia ilość wyświetleń dziennie: 181 372
  Newsletter zp.pl
Popularne atrakcje
Facebook

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90