
Zapraszamy wszystkich miłośników historii do spędzenia weekendu w Kołobrzegu. W dniach
23 – 25 maja 2014 roku odwiedź hanzeatyckie miasto Kołobrzeg i poznaj jego przeszłość!
Poszukaj z przewodnikiem śladów dawnej Twierdzy Kołobrzeg - sprawdź jak żyli jej obrońcy w czasie Wojny siedmioletniej, wojen napoleońskich w czasie I i II wojny światowej. Zwiedzaj obiekty fortyfikacji z XIX wieku i bądź uczestnikiem PIKNIKU FORTECZNEGO.
Wybierz się do kołobrzeskiego Portu i zrób zakupy na TARGU SOLNYM. Obejrzyj prezentację dawnych rzemiosł i poczuj smaki średniowiecznego miasta solnego. Poznaj rekonstruktorów historycznych, którzy realistycznie ukazują nam świat, którego nie poznamy za pośrednictwem książki czy filmu. Poczuj smaki historii! Tu ważne jest doświadczenie, które zapada w pamięć i kształtuje naszą wyobraźnię.
Aby wyjść poza przyjęte ramy prezentacji muzealnych, uchylić ciężkie drzwi muzealnych magazynów czy wirtualnej rzeczywistości, Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu pragnie serdecznie zaprosić do udziału
w
I PIKNIKU HISTORYCZNYM „TWIERDZA KOŁOBRZEG”, który odbędzie się na terenie
Redity Solnej oraz przy
Skwerze Mieszkowskiego w okolicy Latarni morskiej w Kołobrzegu.
W ramach Partnerskich Dni Kołobrzegu na terenie Redity Solnej – dzieła fortecznego z lat 1832 – 1836 – z czasów ostatniego etapu rozbudowy Twierdzy, odbędzie się spotkanie miłośników fortyfikacji oraz rekonstrukcji historycznych. W czasie pikniku uczestnicy i widzowie będą mieli okazję przenieść się w przeszłość i zapoznać się z bogatą historią budowli obronnych Kołobrzegu na przestrzeni wieków. W obrazowaniu tejże przeszłości pomogą grupy rekonstrukcji historycznych, które wcielą się w obrońców i szturmujących Twierdzę Kołobrzeg od czasów Wojny siedmioletniej, przez okres wojen napoleońskich, w tym słynne dla miasta oblężenie roku 1807, a dalej w czasy I i II wojny światowej.
W trakcie spotkania można będzie zwiedzać obozy wojskowe z danej epoki, poznać życie żołnierzy przygotowujących się do walk o miasto, wysłuchać wykładów tematycznych, zwiedzać plenerowe prezentacje muzealne oraz wziąć udział w profilowanych wycieczkach z przewodnikiem szlakiem Twierdzy Kołobrzeg. Ukoronowaniem będą inscenizowane pokazy walk – scenki tematyczne z każdego prezentowanego okresu historycznego.
W ramach Pikniku odbędzie się też
I Festiwal Wojskowych Kuchni Polowych. Pierwsza w Polsce tak bogata prezentacja różnych rodzajów kuchni polowych poczynając od lat wybuchu Wielkiej Wojny przez II wojnę światową aż po okres Garnizonu Kołobrzeg z lat 50-tych XX wieku. Obok udziału w pokazach, wsłuchując się w opowieści właścicieli tych bardzo rzadkich w zbiorach wojskowych obiektów, będzie można skosztować smaków historii a więc degustować potrawy gotowane wg oryginalnej wojskowej receptury, w zabytkowych i odrestaurowanych kuchniach polowych przez odzianych w historyczne stroje kucharzy.
Obok dobrej zabawy, celem pikniku jest podniesienie jakości wiedzy o historii miasta, zwrócenie uwagi na pozostałości dawnych budowli obronnych a także pobudzenie wrażliwości o stan zachowania zabytków nieruchomych.
Szczegółowy program znajduje się w zakładce
ZAPOWIEDZI