11 kilometrów na północ od Pyrzyc i 20 kilometrów na południowy-zachód od Stargardu. Nad brzegiem jeziora Miedwie leży Wierzbno - niewielka miejscowość z pięknym zabytkiem w postaci średniowiecznego kościoła.
Przed wiekami w miejscu dzisiejszego Wierzbna znajdowała się osada Grędziec, która znajdowała się na pograniczu ziem należących do biskupów kamieńskich i cystersów z Kołbacza. Z powodu licznych sporów granicznych, w 1248 roku osada została opuszczona.
W 1262 roku powstało Wierzbno. Nowa osada szybko przerodziła się w miasto. W XIV wieku, miejscowość kupili cystersi i założyli tu folwark. Niestety od XV wieku, miasto było nawiedzane przez klęski, które w końcu doprowadziły do jego upadku. Najpierw Wierzbno zostało spustoszone przez wojska brandenburskie, później szwedzkie i austriackie. Dzieła zniszczenia dopełnił pożar z 1780 roku – po tym wszystkim Wierzbno utraciło prawa miejskie. Pozostałością po dawnych czasach jest rynek, który przetrwał do dziś.

Symbolem miejscowości jest dzisiaj kościół z XV wieku. Budowla ma charakterystyczną wieżę, zwieńczoną czterema małymi wieżyczkami. Dawniej wyglądała nieco inaczej, ale jej hełm spłonął w wyniku uderzenia pioruna. We wnętrzu świątyni warto zwrócić uwagę na drewniany strop z malowidłami z 1738 roku oraz ołtarz z tego samego okresu. Cennym wyposażeniem jest też renesansowa chrzcielnica i empora z malowidłami z 1707 roku.
Wierzbno leży też na trasie popularnej trasy rowerowej wokół jeziora Miedwie. Długość szlaku wynosi około 60 kilometrów.
Fot. Wikipedia
Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail:
info@zp.pl