Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Wieża baterii Goeben

Opublikowano w dniu: 2010-06-05       Aktualizowano w dniu: 2013-09-11

Wieża obserwacyjna GoebenTen obiekt to niebywała gratka dla tych, którym tematyka II wojny światowej nie jest obca. Fortyfikacje robią niesamowite wrażenie i wciąż widać w nich ducha wojennych zmagań. 

Bateria została wybudowana w latach 1938-1939, podobnie jak inne obiekty tworzące razem zespół ochrony  nadbrzeżnej.

Bateria Nadbrzeżna Goeben była najpotężniejszą baterią na naszym wybrzeżu o sile ognia, wówczas nie spotykanej na brzegach Bałtyku.

W skład baterii wchodziła wieża dowodzenia o kształcie dzwonowatym, na szczycie której znajdował się dalmierz artyleryjski. Z wieżą dowodzenia sprzężone było stanowisko artyleryjskie oddalone o 2,5 km, co uniemożliwiało wrogim okrętom dostrzeżenie błysku z działa. W 1940 roku stanowiska artyleryjskie zostały zdemontowane i przewiezione do Norwegii.

Wieża dowodzenia kształtem przypominała latarnię morską a dzięki jej idealnemu usytuowaniu można było z niej namierzyć wrogie okręty z odległości nawet do 50 km. Do dziś zachowało się wiele budowli wchodzących w skład baterii.

W 2001 roku rozpoczęto remont wieży, zdemontowano pancerną kopułę w której znajdował się dalmierz, a na jej miejsce postawiono wieżę obserwacyjną o lekkiej konstrukcji szkieletowej.

Obiekt leży na ścieżce dydaktycznej Szlak Fortyfikacyjny Twierdzy Świnoujście.


Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Zobacz także:

Świnoujskie baterie nadbrzeżne: Vineta
Bateria Vineta znajduje się kilkadziesiąt metrów od morza, w lesie pomiędzy Świnoujściem a Międzyzdrojami. Do niedawna była to jedna z najbardziej tajemniczych fortyfikacji wojskowych tego regionu. Działa morskie i przeciwlotnicze oraz system podziemnych korytarzy i schronów – oto imponująca pozostałość po drugiej wojnie światowej!
Świnoujście. Śladem umocnień
Pozostałości po dawnych umocnieniach to kolejny symbol Świnoujścia. Nadrzeczne forty, które do dziś stoją nad Świną, są częściowo otwarte do zwiedzania. Wizyta w tym miejscu może być niezapomnianą przygodą.
Szlak militarny wyspy Wolin

Wolin jest największą wyspą w Polsce. Jej rozległa linia brzegowa skupia wiele militarnych atrakcji. Niektóre z nich pochodzą jeszcze sprzed pierwszej wojny światowej.

Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Popularne atrakcje

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90