Dla Szczecina to jedna z najważniejszych postaci, która miała bezpośredni wpływ na jego obecny kształt. Wilhelm Meyer-Schwartau był architektem i urbanistą. Urodził się w 1854 roku w Schwartau (20 km od Lubeki). Studiował architekturę i budownictwo na Akademii Budowlanej w Berlinie. Do Szczecina przybył w 1891 roku, gdzie do 1921 roku był głównym architektem.
Jego prace wyróżniały się tym, że potrafił umiejętnie łączyć różne style architektoniczne z nowoczesnym i indywidualnym spojrzeniem na budownictwo. Przez ponad czterdzieści lat swojej obecności w Szczecinie postawił wiele szpitali, szkół i gmachów urzędów administracji publicznej. Te, które przetrwały są dzisiaj niepowtarzalnymi symbolami miasta.
Jedno z dzieł Meyera-Schwartau - dzisiejszy kościół Świętej Trójcy na Łasztowni - to doskonały przykład oryginalności wykonania. Spiczasty hełm strzelistej wieży, arkadowe szczyty, rozety, ostrołukowe okna, sklepienia krzyżowe, kolebkowe i gwiaździste oraz wiele architektonicznych "smaczków" dowodzi kunsztu wykonania budowli. Architekt inspirował się wielkimi stylami, jednak do każdego z nich potrafił dodać szczyptę swojego pomysłu i wizji. Dzięki temu jego budowle są jedyne w swoim rodzaju.
Innym istotnym elementem szczecińskiej przestrzeni miejskiej jest gmach izby celnej. Pokaźna bryła i liczne zdobienia - ryzality, fantazyjne szczyty, maszkarony - przywodzą na myśl raczej książęcy pałac, niż budynek urzędu instytucji państwowej. Rzeźby głów mieszkańców różnych, często dalekich krajów, miały nawiązywać do międzynarodowego charakteru Szczecina. To, że sytuacja gospodarcza miasta miała swoje odwzorowanie w miejskich budowlach świadczy o niezwykle świeżym i nowoczesnym spojrzeniu na architekturę.
Kolejnym dziełem Meyera-Schwartau jest budynek, w którym dzisiaj mieści się rektorat Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Ta okazała budowla jest jedną z najciekawszych w mieście. Nieco baśniowa w swoim kształcie pozostaje jednak w pełni reprezentacyjna. Wysokie dachy, interesujące szczyty i strzelista wieża z miedzianym hełmem tworzą bardzo estetyczny przykład miejskiego budownictwa.
Innym dziełem tego architekta, które przyniosło rozgłos Szczecinowi jest Cmentarz Centralny. To założenie w formie parku z potężną, arkadową bramą i fascynującą swoimi kształtami kaplicą jest obiektem jedynym w swoim rodzaju. Mało które miasto może pochwalić się tak pięknie wydzieloną nekropolią. Wilhelmowi Meyerowi-Schwartau udało się osadzić cmentarz w miejscu przyjemnym, pogodnym i fascynującym.
Niemiecki architekt stworzył też najważniejszą wizytówkę Szczecina. Najsłynniejszy jego pejzaż, który po dziś dzień rozciąga się nad Odrą - Wały Chrobrego. Z wielkim rozmachem tereny dawnego fortu zostały zamienione na jeden z najbardziej urokliwych, europejskich bulwarów.

Wilhelm Meyer-Schwartau spoczął na szczecińskim Cmentarzu Centralnym. Stworzył niepowtarzalny wizerunek miasta, które do dziś imponuje pięknem swoich budowli.
Szczecińskie dzieła Wilhelma Meyera-Schwartau:
- układ przestrzenny i zabudowania Cmentarza Centralnego
- Wały Chrobrego oraz gmach Muzeum Narodowego
- kościół św. Gertrudy (obecnie Świętej Trójcy) na Łasztowni
- rektorat Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego
- Gimnazjum Miejskie (obecnie I LO przy al. Piastów)
- Szpital Miejski (obecnie Szpital Kliniczny PUM) na Pomorzanach
- gmach Izby Celnej
- gmach Królewskiej Pruskiej Szkoły Rzemiosł Budowlanych (obecnie Wydział Chemii Politechniki Szczecińskiej)
- Dom Parkowy (obecnie Hotel Park)
- zespół budynków dawnego szpitala gruźliczego w Zdunowie (obecnie Specjalistyczny Szpital im. prof. Alfreda Sokołowskiego)
|
Dwie pierwsze fotografie pochodzą z serwisu Wikipedia (fot. nagrobka - Pa3Widzi).