Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Wilhelm Meyer-Schwartau

Opublikowano w dniu: 2013-03-26       Aktualizowano w dniu: 2013-03-26 Autor: Marek

Grób Wilhelma Meyera-Schwartau na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie (fot. Wikipedia)Dla Szczecina to jedna z najważniejszych postaci, która miała bezpośredni wpływ na jego obecny kształt. Wilhelm Meyer-Schwartau był architektem i urbanistą. Urodził się w 1854 roku w Schwartau (20 km od Lubeki). Studiował architekturę i budownictwo na Akademii Budowlanej w Berlinie. Do Szczecina przybył w 1891 roku, gdzie do 1921 roku był głównym architektem.

Jego prace wyróżniały się tym, że potrafił umiejętnie łączyć różne style architektoniczne z nowoczesnym i indywidualnym spojrzeniem na budownictwo. Przez ponad czterdzieści lat swojej obecności w Szczecinie postawił wiele szpitali, szkół i gmachów urzędów administracji publicznej. Te, które przetrwały są dzisiaj niepowtarzalnymi symbolami miasta.

Jedno z dzieł Meyera-Schwartau - dzisiejszy kościół Świętej Trójcy na Łasztowni - to doskonały przykład oryginalności wykonania. Spiczasty hełm strzelistej wieży, arkadowe szczyty, rozety, ostrołukowe okna, sklepienia krzyżowe, kolebkowe i gwiaździste oraz wiele architektonicznych "smaczków" dowodzi kunsztu wykonania budowli. Architekt inspirował się wielkimi stylami, jednak do każdego z nich potrafił dodać szczyptę swojego pomysłu i wizji. Dzięki temu jego budowle są jedyne w swoim rodzaju. 

Pomorski Uniwersytet Medyczny, fot. WikipediaInnym istotnym elementem szczecińskiej przestrzeni miejskiej jest gmach izby celnej. Pokaźna bryła i liczne zdobienia - ryzality, fantazyjne szczyty, maszkarony - przywodzą na myśl raczej książęcy pałac, niż budynek urzędu instytucji państwowej. Rzeźby głów mieszkańców różnych, często dalekich krajów, miały nawiązywać do międzynarodowego charakteru Szczecina. To, że sytuacja gospodarcza miasta miała swoje odwzorowanie w miejskich budowlach świadczy o niezwykle świeżym i nowoczesnym spojrzeniu na architekturę.

 
  Gmach Izby Celnej
Kolejnym dziełem Meyera-Schwartau jest budynek, w którym dzisiaj mieści się rektorat Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Ta okazała budowla jest jedną z najciekawszych w mieście. Nieco baśniowa w swoim kształcie pozostaje jednak w pełni reprezentacyjna. Wysokie dachy, interesujące szczyty i strzelista wieża z miedzianym hełmem tworzą bardzo estetyczny przykład miejskiego budownictwa.

Innym dziełem tego architekta, które przyniosło rozgłos Szczecinowi jest Cmentarz Centralny. To założenie w formie parku z potężną, arkadową bramą i fascynującą swoimi kształtami kaplicą jest obiektem jedynym w swoim rodzaju. Mało które miasto może pochwalić się tak pięknie wydzieloną nekropolią. Wilhelmowi Meyerowi-Schwartau udało się osadzić cmentarz w miejscu przyjemnym, pogodnym i fascynującym.

 
  Cmentarz Centralny w Szczecinie - sentymentalny spacer


Niemiecki architekt stworzył też najważniejszą wizytówkę Szczecina. Najsłynniejszy jego pejzaż, który po dziś dzień rozciąga się nad Odrą - Wały Chrobrego. Z wielkim rozmachem tereny dawnego fortu zostały zamienione na jeden z najbardziej urokliwych, europejskich bulwarów.
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Wilhelm Meyer-Schwartau spoczął na szczecińskim Cmentarzu Centralnym. Stworzył niepowtarzalny wizerunek miasta, które do dziś imponuje pięknem swoich budowli.

Szczecińskie dzieła Wilhelma Meyera-Schwartau:

 • układ przestrzenny i zabudowania Cmentarza Centralnego
 • Wały Chrobrego oraz gmach Muzeum Narodowego
 • kościół św. Gertrudy (obecnie Świętej Trójcy) na Łasztowni
 • rektorat Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego
 • Gimnazjum Miejskie (obecnie I LO przy al. Piastów)
 • Szpital Miejski (obecnie Szpital Kliniczny PUM) na Pomorzanach
 • gmach Izby Celnej
 • gmach Królewskiej Pruskiej Szkoły Rzemiosł Budowlanych (obecnie Wydział Chemii Politechniki Szczecińskiej)
 • Dom Parkowy (obecnie Hotel Park)
 • zespół budynków dawnego szpitala gruźliczego w Zdunowie (obecnie Specjalistyczny Szpital im. prof. Alfreda Sokołowskiego)


Dwie pierwsze fotografie pochodzą z serwisu Wikipedia (fot. nagrobka - Pa3Widzi).


Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Zobacz także:

Szczecin. Gmach Urzędu Wojewódzkiego
Budynek Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie został oddany do użytku w 1911 roku. Razem z Muzeum Narodowym, Zamkiem Książąt Pomorskich i Katedrą św. Jakuba tworzy nadodrzański wizerunek miasta.
Szczecin. Budynek Muzeum Narodowego
Beżowy budynek z zielonym dachem, jest jedną z najbardziej charakterystycznych brył tworzących szczeciński pejzaż. Ten gmach razem z budynkiem ZUW tworzy najsłynniejszą panoramę miasta.
Szczecin. Akademia Morska
Budynki Akademii Morskiej w Szczecinie nawiązują swoim wyglądem do pozostałych gmachów Wałów Chrobrego. Pierwszy budynek powstawał w latach 1902-1905, a jego projektantem był Emil Drews.
Szczecin. Tu pozostawiłem serce swoje
Carl Loewe to słynny niemiecki kompozytor, zwany też „Schubertem północnych Niemiec”. To postać niezwykle istotna dla niemieckiej kultury muzycznej. To także jeden z najsłynniejszych mieszkańców dawnego Szczecina. W mieście do dziś spoczywa jego serce.
Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Fotka dnia
Obecna ocena:
Zobacz i zagłosuj!
REKLAMA
Pojezierze Myśliborskie - Cudna Kraina

Podziemne miasto

Rewal tanie pokoje

POLECAMY W POLSCE
Synagoga w Kazimierzu Dolnym.   Kazimierz Dolny
Pokoje gościnne Beitenu  w dawnej synagodze usytuowanej w samym sercu Kazimierza Dolnego,  pomiędzy Małym i Dużym Rynkiem. ----->

Zamek Gniew   Zamek Gniew
Potężna gotycka twierdza, siedziba królów, hetmanów i starostów, słynący z  turniejów, zaciętych bitew i spektakli zaprasza.  ----->

Karpacz. Hotel Artus.   Karpacz. Hotel Artus
Położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Karkonoskiego Parku Narodowego wyróżnia nas wśród innych hoteli. Cisza, spokój i bliskość gór.  ----->

Łagów. Bukowy Dworek   Łagów. Bukowy Dworek
Położony na obrzeżach Łagowskiego Parku Krajobrazowego oferuje kryty basen, centrum fitness, saunę, korty tenisowe oraz wannę z hydromasażem.   ----->
 
POLECAMY
Moja Polska. Miejsca warte zobaczenia! KREDYCIAK : Forum kredytowe zawierające opisy ofert z sektora finansowego
średnia ilość wyświetleń dziennie: 181 372
  Newsletter zp.pl
Popularne atrakcje
Facebook

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90