Wolin, miasto stosunkowo niewielkie, rozciąga się wzdłuż lewego brzegu rzeki Dziwny, będącej wschodnią granicą wyspy Wolin. Na przełomie lipca i sierpnia odbywa się tutaj Festiwal Słowian i Wikingów, połączony z jarmarkami, pokazami życia dawnych Słowian i Wikingów oraz prezentacją dawnych sztuk walki. Miasto często identyfikowane z dawną stolicą wikingów – Jomsborgiem.

Miasto Wolin powstało na przełomie VI/VII wieku n.e., położone w wąskim przesmyku rzeki Dziwny, na skrzyżowaniu szlaków handlowych. Ludność Wolina stanowiło plemię słowiańskie – Wolinianie. W wieku X miasto stało się prężnym portem morskim, który swój największy rozwój osiągnął w wiekach IX-XII. O mieście jako największym porcie w tym regionie Bałtyku wspominają kroniki niemieckie i skandynawskie. Z rozwojem miasta wiążą się legendy jakoby Wolin był stolicą Wikingów zwaną Jomsborg. Według legend jarl Palanatoki w X wieku wybudował ufortyfikowane miasto, w którego porcie mogło się zmieścić aż 300 statków.
W tym czasie – XI wiek – ludność Wolina liczy prawie 10 000 mieszkańców, więcej niż jakiekolwiek miasto w Polsce w tamtym okresie. Oprócz handlu intratnym zajęciem stało się korsarstwo. To było przyczyną ataków duńskich na miasto, co spowodowało upadek jego wielkości. W XII wieku miasto zaczyna tracić na znaczeniu na rzecz rozwijających się ośrodków takich jak Kamień Pomorski i Szczecin. W XIV wieku Wolin staje się członkiem Hanzy. W późniejszych wiekach miasto przestaje odgrywać ważną rolę. Po śmierci ostatnich książąt pomorskich miasto przechodzi w ręce szwedzkie, a następnie w pruskie. Dopiero po 1945 roku Wolin ponownie znajduje się w granicach Polski.

Obecnie miasto zamieszkuje niecałe 5000 osób, tj. dwa razy mniej niż przed 1000 laty. W ostatnich latach dzięki organizowanym tutaj festiwalom i inscenizacją historycznym miasto zaczyna być coraz częściej uznawane za ważny punkt turystyczny. Jednym z niezapomnianych przeżyć jest Festiwal Słowian i Wikingów, na którym naprawdę warto być.
Warto zobaczyć:
- Festiwal Słowian i Wikingów;
- zwiedzić wioskę wikingów;
- wybrać się do rezerwatu archeologicznego na Wzgórzu Wisielców;
- odwiedzić wioskę Unin, gdzie znajduje się XVIII-wieczny dworek;