Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Zachodniopomorskie

Wolin - miasto słowian

Opublikowano w dniu: 2010-06-01       Aktualizowano w dniu: 2013-08-01 Autor: Arek

Wolin, miasto stosunkowo niewielkie, rozciąga się wzdłuż lewego brzegu rzeki Dziwny, będącej wschodnią granicą wyspy Wolin. Na przełomie lipca i sierpnia odbywa się tutaj Festiwal Słowian i Wikingów, połączony z jarmarkami, pokazami życia dawnych Słowian i Wikingów oraz prezentacją dawnych sztuk walki. Miasto często identyfikowane z dawną stolicą wikingów – Jomsborgiem.

Wioska Wikingow. Wyspa Wolin.

Miasto Wolin powstało na przełomie VI/VII wieku n.e., położone  w wąskim przesmyku rzeki Dziwny, na skrzyżowaniu szlaków handlowych. Ludność Wolina stanowiło plemię słowiańskie – Wolinianie. W wieku X miasto stało się prężnym portem morskim, który swój największy rozwój osiągnął w wiekach IX-XII. O mieście jako największym porcie w tym regionie Bałtyku wspominają kroniki niemieckie i skandynawskie. Z rozwojem miasta wiążą się legendy jakoby Wolin był stolicą Wikingów zwaną Jomsborg. Według legend jarl Palanatoki w X wieku wybudował ufortyfikowane miasto, w którego porcie mogło się zmieścić aż 300 statków.

W tym czasie – XI wiek – ludność Wolina liczy prawie 10 000 mieszkańców, więcej niż jakiekolwiek miasto w Polsce w tamtym okresie. Oprócz handlu intratnym zajęciem stało się korsarstwo. To było przyczyną ataków duńskich na miasto, co spowodowało upadek jego wielkości. W XII wieku miasto zaczyna tracić na znaczeniu na rzecz rozwijających się ośrodków takich jak Kamień Pomorski i Szczecin. W XIV wieku Wolin staje się członkiem Hanzy. W późniejszych wiekach miasto przestaje odgrywać ważną rolę. Po śmierci ostatnich książąt pomorskich miasto przechodzi w ręce szwedzkie, a następnie w pruskie. Dopiero po 1945 roku Wolin ponownie znajduje się w granicach Polski.

Obecnie miasto zamieszkuje niecałe 5000 osób, tj. dwa razy mniej niż przed 1000 laty. W ostatnich latach dzięki organizowanym tutaj festiwalom i inscenizacją historycznym miasto zaczyna być coraz częściej uznawane za ważny punkt turystyczny. Jednym z niezapomnianych przeżyć jest Festiwal Słowian i Wikingów, na którym naprawdę warto być.

Warto zobaczyć:

  • Festiwal Słowian i Wikingów;
  • zwiedzić wioskę wikingów;
  • wybrać się do rezerwatu archeologicznego na Wzgórzu Wisielców;
  • odwiedzić wioskę Unin, gdzie znajduje się XVIII-wieczny dworek;
Wolin - miasto słowian
Wolin - miasto słowian
Wolin - miasto słowian
Wolin - miasto słowian
Wolin - miasto słowian

Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Zobacz także:

Wyspa Wolin

Wyspa Wolin to jedna z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Pomorza Zachodniego. Ukształtowana w wyniku cofnięcia się lądolodu skandynawskiego 12 000 lat temu, zajmuje obszar o powierzchni 265 km2.

Festiwal Słowian i Wikingów - Wolin 2011
Echo tej imprezy dociera do każdego zakątka Europy. Zapewne ma swoje odbicie również w innych zakątkach globu. Mowa o największej wczesnośredniowiecznej imprezie jaka od kilku już lat organizowana jest w Polsce. Woliński Festiwal Słowian i Wikingów organizowany był w tym roku pod hasłem „Barbarzyńcy u bram”.
Wokół miasta Wolin
Wolin - wycieczka po wyspie
Wyspa Wolin to jedna z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Pomorza Zachodniego. Pakujemy plecaki i wyruszamy na spotkanie z nadmorskimi atrakcjami.
Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Popularne atrakcje

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90